Ładowanie Wydarzenia

Żołnierze Wyklęci i ich oprawcy. Spotkanie z Tadeuszem M. Płużańskim

Żołnierze_V_Wileńskiej_Brygady_AK

W związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu Karty Historii zatytułowane „Żołnierze Wyklęci i ich oprawcy”. Gościć będziemy Tadeusza Marka Płużańskiego – historyka, dziennikarza i publicystę, autora m.in. książki Bestie. Spotkanie odbędzie się 4 marca (w sobotę), o godzinie 15. w siedzibie Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków).

Nasz gość mówić będzie o Żołnierzach Wyklętych, ale a także przedstawi ich stalinowskich oprawców – śledczych, prokuratorów, sędziów i więziennych strażników.  Nie zabraknie również odniesień do historii jednej z najbardziej znanych postaci polskiego podziemia antykomunistycznego, rotmistrza Witolda Pileckiego: jego działalności konspiracyjnej, aresztowania, śledztwa i procesu, a także kwestii nierozliczenia winnych jego śmierci. Tadeusz Płużański opowie także o genezie obchodzonego 1 marca święta i o obecnym kształcie obchodów w Polsce.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie – wstęp wolny.

Tadeusz Marek Płużański (ur. 1971) – polski dziennikarz, historyk i publicysta. Jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego – naukowca, więźnia stalinowskiego i współpracownika Witolda Pileckiego. Od 2013 r. pełni funkcję prezesa zarządu Fundacji „Łączka”. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Jest autorem wielu książek o terrorze komunistycznym w latach powojennych, m.in. wydanej w 2011 roku książki Bestie, zawierającej zapis reporterskiego śledztwa dotyczącego funkcjonariuszy stalinowskich.

Szczegóły

Data:
4 marca 2017
Czas:
15:00 - 17:00
Kategoria wydarzenia:
Wydarzenie Tagi:

Organizator

Muzeum Dulag 121

Miejsce

Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8A
Pruszków, Polska
+ Google Map