Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski
Ładowanie Wydarzenia

Zimowe Ptakoliczenie w Pruszkowie

Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją, w trakcie której każdy może przekonać się, jakie gatunki ptaków można spotkać zimą oraz jak licznie występują. Liczenie można przeprowadzić  indywidualnie, ze znajomymi, czy też podczas spacerów ornitologicznych z przewodnikiem.

To już 16 edycja tego wydarzenia, tradycyjnie odbywającego się w ostatni weekend stycznia. Korzyści wynikające z Zimowego Ptakoliczenia to nie tylko sam spacer, ale też edukacja i przede wszystkim wkład, który każdy może wnieść w zbadanie i zanotowanie liczebności poszczególnych gatunków na bliskim sobie terenie.

Ptakiem zimy 2020 został gawron. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków chce w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo niepokojący trend spadkowy liczebności tego gatunku. Wydaje się, że te duże, czarne ptaki z rodziny krukowatych towarzyszą nam na każdym kroku – zarówno w krajobrazie silnie zurbanizowanym, jak i w miejscach poddanych mniejszej presji człowieka. Tymczasem dane są bezlitosne: w ciągu ostatnich kilkunastu lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o 41 proc. Głównym powodem tak drastycznego zmniejszenia populacji jest intensyfikacja rolnictwa, prowadząca do utraty siedlisk i zubożenia diety nie tylko gawronów, ale większości ptaków związanych z krajobrazem rolniczym*.

Także na terenie Powiatu Pruszkowskiego można będzie spotkać gawrona i inne gatunki naszych skrzydlatych przyjaciół. Będziemy nie tylko obserwować ptaki, ale również je liczyć. Pruszkowska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zapraszają na spacer ornitologiczny w ramach Zimowego Ptakoliczenia:

26 stycznia do Pruszkowa, godz. 9:00, Park Potulickich. Zbiórka: Pałacyk Ślubów, przewodnik: Łukasz Wardecki (OTOP)

Plakat-Pruszków_1

Szczegóły

Data:
26 stycznia 2020
Czas:
09:00
Kategoria wydarzenia:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Miejsce

Park Potulickich
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst