Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski
Ładowanie Wydarzenia

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”

Zapraszamy Mieszkańców do obejrzenia wystawy „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” – wystawę można obejrzeć przechodząc obok Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki przy ul. T. Kościuszki 38 w Pruszkowie (wystawa umieszczona jest na ogrodzeniu szkoły).

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, a prezentuje ją Muzeum Dulag 121.

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”  prezentuje zmagania z bolszewicką Rosją, odradzającego się państwa polskiego, które stanęło na drodze światowej transmisji rewolucji bolszewickiej oraz marszowi Armii Czerwonej na zachód Europy.
Konflikt z Rosją Sowiecką rozpoczął na początku 1919 r., gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno. W 1920 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, zdając sobie sprawę z agresywnych zapędów „czerwonych”, podjął decyzję o przygotowaniu zbrojnego uderzenia na Ukrainę oraz zawiązaniu sojuszu z Ukraińską Republiką Ludową. Polska ofensywa ruszyła 25 kwietnia 1920 r. i zakończyła się wyzwoleniem Kijowa na początku maja. Sowiecka kontrofensywa zmusiła jednak Wojsko Polskie do odwrotu. Na początku sierpnia 1920 r. Armia Czerwona stała już pod Warszawą i zbliżała się do Lwowa. Jednak dzięki sukcesom polskiego wywiadu, skutecznemu dowodzeniu, błędom Sowietów oraz heroizmowi polskich żołnierzy udało się odeprzeć atak wroga i zadać mu ciężkie straty. Bitwa nad Niemnem, stoczona pod koniec września 1920 r., przypieczętowała polskie zwycięstwo w tej wojnie i zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku 1920 roku. Dnia 18 marca 1921 r. podpisano traktat pokojowy w Rydze, na mocy, którego wytyczono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej.
Autor wystawy: Jacek Persa
Projekt graficzny: Katarzyna Dinwebel

 

1-445128

 

 

Szczegóły

Data:
17 sierpnia 2020
Czas:
08:00
Kategoria wydarzenia:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Organizator

Muzeum Dulag 121

Miejsce

Liceum Ogólnokształcące im.Tadeusza Kościuszki
Tadeusza Kościuszki 38
Pruszków,
+ Google Map
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst