Ładowanie Wydarzenia

Wystawa „Solidarność i Wsparcie”

Plakat solidarnosc i wsparcie

W 74. rocznicę Powstania Warszawskiego wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i Wsparcie” będzie prezentowana w Bibliotece Miejskiej w Milanówku przy ul. Spacerowej 4. Otwarcie wystawy odbędzie się 1 VIII o godz. 16.

 Wystawa „Solidarność i wsparcie” opowiada o pomocy udzielonej wygnanym z Warszawy, w którą, w okresie od początku sierpnia 1944 r. do końca pierwszej połowy 1945 r., zaangażowało się tysiące osób, wśród nich przedstawiciele legalnie i konspiracyjnie działających organizacji pomocowych m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów i parafii, a także tysiące wolontariuszy. Pomoc organizowana była wszędzie tam, gdzie trafiali wygnani z Warszawy, a więc w obozach przejściowych w Pruszkowie, Piastowie i Ursusie,  w podwarszawskich miasteczkach i wsiach, a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Jedną z miejscowości, której mieszkańcy bardzo zaangażowali się w pomoc wypędzonym warszawiakom był Milanówek.  Na jego terenie, ze względu na dobre połączenie komunikacyjne z Pruszkowem oraz willową zabudowę, funkcjonowało aż 11 prowizorycznych szpitali i punktów medycznych.

W Milanówku, oprócz chorych, znalazło schronienie wielu warszawiaków, którym udało się uciec bądź zostać wyprowadzonym z obozu Dulag 121.

Podczas otwarcia wystawy, 1 VIII o godz. 16., jej współtwórca – Maciej Boenisch, wygłosi prelekcję na temat działania obozu Dulag 121, a także udzielanej warszawiakom pomocy.

Plakat solidarnosc i wsparcie

 

Szczegóły

Start:
1 sierpnia 2018 @ 08:00
Koniec:
10 sierpnia 2018 @ 17:00
Kategoria wydarzenia:
Wydarzenie Tagi:
,

Miejsce

Biblioteka Miejska
Spacerowa 4
Milanówek,
+ Google Map