Wykład: Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

KH plakat_Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Muzeum Dulag 121 zaprasza na wykład pt. „Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim”, który odbędzie się 3 sierpnia br. o godz. 15:00 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie. Rafał Brodacki opowie o losach osób cywilnych podczas Powstania Warszawskiego. Przedstawi przemiany, jakie przechodziła ludność Warszawy w trakcie trwającej przez 63 dni bitwy uwzględniając to, że sytuacja cywilów w poszczególnych rejonach Warszawy była od siebie diametralnie różna i ulegała ciągłym zmianom.

Wykład będzie miał układ chronologiczny, tożsamy z przebiegiem Powstania Warszawskiego i będzie dotyczył części miasta obsadzonych, a następnie traconych przez Powstańców. Jedynym wyjściem poza to założenie będzie „miejsce, przez które przeszła Warszawa”, a więc obóz przejściowy Dulag 121 w Pruszkowie.

Przebieg Powstania Warszawskiego pokazuje, że los cywilów i żołnierzy sprzęgnął się nierozerwalnie. Wszyscy oni musieli przystosować się do warunków w walczącym mieście i znaleźć sposób, aby przetrwać jeszcze jedną chwilę dłużej. Osoby cywilne także były mordowane przez Niemców, ginęli pod gruzami walących się kamienic i cierpieli z powodu głodu i chorób. Straty pośród ludności cywilnej miasta były nieporównywalnie większe, niż w oddziałach wojskowych.

Biogram

Rafał Brodacki – historyk badający historię XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, autor książki  „Powstanie Warszawskie. Fakty mniej znane”, publikujący w czasopismach m.in. „w Sieci Historii”, „Focus Historia”, „Polityka”, „Rytm Warszawy”, „Skarpa Warszawska”, „Wschodni Rocznik Humanistyczny” i „Dzieje Najnowsze”.

KH plakat_Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim