Ładowanie Wydarzenia

Wykład dr. hab. Piotra Szlanty „Socjalistyczna irredenta – walka Józefa Piłsudskiego o niepodległość w latach 1904-1908”

Muzeum Dulag 121 i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na spotkanie „Socjalistyczna irredenta – walka Józefa Piłsudskiego o niepodległość w latach 1904-1908” zorganizowane w ramach Akademii Niepodległości. Gościem będzie dr hab. Piotr Szlanta – wykładowca w Instytucie Historycznym UW.

Wykład dr. hab. Piotra Szlanty poświęcony będzie niepodległościowym działaniom  PPS w latach 1904-1908 oraz politycznej sylwetce przyszłego Marszałka. Zostaną one przedstawione na tle 2. ważnych ówczesnych wydarzeń: wojny rosyjsko-japońskiej oraz rewolucji w Rosji. W 1905 roku Józef Piłsudski stworzył Organizację Bojowo-Spiskową – zbrojne ramię nielicznej jeszcze wówczas PPS, która podjęła walkę z władzami rosyjskimi na terenie dawnego Królestwa Polskiego. Organizacja Bojowa PPS, w szczytowym okresie licząca ok. 6500 członków, w latach 1904-1907 przeprowadziła ponad 2500 akcji zbrojnych, likwidując funkcjonariuszy i współpracowników rosyjskich władz oraz dokonując licznych konfiskat na potrzeby działalności niepodległościowej i rewolucyjnej. Ważnym momentem w dziejach partii był podział na PPS-Lewicę (sprzeciwiającą się walce o niepodległość Polski) i PPS-Frakcję Rewolucyjną (opowiadającą się za niepodległą Polską), na czele której stanął Piłsudski.

Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
Styczeń 26
Czas:
18:00
Kategoria wydarzenia:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce

Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8A
Pruszków, Polska
+ Google Map