Wieczornica „Kresowe wspomnienia Pruszkowiaków”

President_497x513_acf_cropped

Pruszkowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe zachęca do udziału w wieczornicy pt. „Kresowe wspomnienia Pruszkowiaków” przygotowanej w ramach projektu „Spotkanie z dziedzictwem Kresów”. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 21 września o godz. 15:00 w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Kościuszki 41 w Pruszkowie. W programie zaplanowano oprawę artystyczną oraz recytację wspomnień kresowych nadsyłanych przez Mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego. Projekt jest realizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i został dofinansowany przez Powiat Pruszkowski. Partnerem projektu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie.

***

W świadomości polskich elit okresu międzywojennego Kresy Wschodnie miały nie tylko wartość ekonomiczną, lecz także stanowiły fundament mocarstwowości, a więc i samego istnienia Rzeczypospolitej. Kresy Wschodnie to określenie dawnego wschodniego pogranicza Polski, funkcjonujące w okresie międzywojennym i dawniej, jako część polskiego terytorium państwowego, a obecnie stanowiące fragmenty obszarów państwowych Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Kresy Wschodnie, ich historia, kultura, tradycja z nimi związana są częścią polskiej tożsamości. Polskość bez kresowości czy choćby pamięci o niej jest uboga, wręcz nie jest sobą. Nie ma Polski bez sławnych Kresowiaków. Kresy są polską krainą romantyczno-heroicznych niesamowitości. Na legendzie kresowych bojów wychowały się pokolenia Polaków. Utracone Kresy w pamięci tych, których z nich wygnano uległy mitologizacji, jako kraj lat dziecinnych i miejsce pochodzenia, w którym pozostawiono gniazda rodowe, dorobek życia pokoleń i groby przodków. Wiele z tych osób znalazło swoje nowe małe ojczyzny także na terenie Powiatu Pruszkowskiego.

zaproszenie bez błędu

Młodzieżowy Dom Kultury