Uczcijmy wspólnie pamięć o pruszkowskich Żydach

plakat-26-stycznia-mniejszy_297x326_acf_cropped

W imieniu Książnicy Pruszkowskiej, Muzeum Dulag 121 oraz pana Mariana Skwary zachęcamy do włączenia się w upamiętnienie tragicznych losów pruszkowskiej gminy żydowskiej. Uroczystość zorganizowana jest z okazji 78. rocznicy wywózki pruszkowskich Żydów do warszawskiego getta. Zapraszamy do wspólnego zapalenia światełka w sobotę, 26 stycznia o godz. 17:00 na placu przy ulicy Bolesława Prusa, gdzie mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa – wejście bramą przy numerze 38/40.

***

W listopadzie 1940 roku ponad 1300 pruszkowskich Żydów przesiedlono do getta z 21 domów mieszczących się w kwartale ulic Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej, gdzie zmuszeni byli mieszkać w uwłaczających warunkach sanitarnych. Część z nich zmuszana była do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych na Żbikowie. 30 stycznia 1941 roku hitlerowcy rozpoczęli wywózkę jego mieszkańców do warszawskiego getta. Ogromna większość pruszkowskich Żydów zginęła później w komorach gazowych w Treblince, gdzie znajduje się pamiątkowy kamień im poświęcony.

plakat-26 stycznia-mniejszy

Styczeń 26
,
, , , , , , , , ,