Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski
Ładowanie Wydarzenia

Spotkanie z alpinistami: Denisem Urubko i Bogusławem Magrelem

Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Małgorzata Pachecka Wójt Gminy Michałowice oraz Józef Binda Prezes Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie zapraszają na wyjątkowe wydarzenie z udziałem światowej sławy alpinistów, którzy opowiedzą o swoich wyprawach: Denisem Urubko – himalaistą, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum oraz Bogusławem Magrelem – alpinistą, zdobywcą trzech ośmiotysięczników: Cho Oyu, Shisha Pangma Central i Manaslu. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 września o godz. 15:00 w Sali Audytoryjnej Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, przy ul. Bohaterów Warszawy 4. Wstęp wolny za pobraniem wejściówek, dostępnych w recepcji CKiS od 9 września. Zapraszamy na niesamowite spotkanie, które z pewnością zapadnie Państwu w pamięci. Bezpośredni kontakt z publicznością gwarantowany!

***

Denis Urubko – rosyjski himalaista i instruktor wspinaczki, były żołnierz armii Kazachstanu, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.

Został pierwszym wspinaczem z WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw), który w latach 2000 – 2009 jako piętnasty człowiek w historii zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników świata – tak zwaną Koronę Himalajów i Karakorum – i jako ósmy na świecie dokonał tego bez użycia butli tlenowych. Łącznie wykonał 21 wejść na ośmiotysięczniki. Oprócz tego zdobył 10 szczytów siedmiotysięcznych i ma w swoim dorobku 34 wejścia solowe.

Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na dwa ośmiotysięczniki: Makalu – 9 lutego 2009 roku z Simone Moro, Gaszerbrum II – 2 lutego 2011 roku z Simone Moro i Amerykaninem Cory Richardsem, a także wytyczenie nowej drogi (wejście w stylu alpejskim; w parze z Borysem Dedeszką) w 2009 roku na Czo Oju.

Uzyskał tytuł instruktora wspinaczki i alpinizmu Polskiego Klubu Alpejskiego.

27 stycznia 2018 roku Denis Urubko, wspólnie z Adamem Bieleckim, Piotrem Tomalą i Jarosławem Botorem przerwał zimową wyprawę na K2 i wziął udział w akcji ratowniczej na Nanga Parbat, której celem była pomoc schodzącym ze szczytu Élisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Bielecki i Urubko, wspinając się w godzinach nocnych, dotarli do Revol i sprowadzili ją do obozu, a następnie z pomocą Botora i Tomali niżej do helikoptera (dojście do Mackiewicza, z uwagi na ekstremalne warunki pogodowe, nie było możliwe). Akcja ratunkowa odbiła się szerokim echem w polskich i zagranicznych mediach i została doceniona za bohaterstwo uczestników.

Bogusław Magrel – Alpinista, prezes Polskiego Klubu Alpejskiego. Zdobył trzy ośmiotysięczniki: Cho Oyu, Shisha Pangma Central (oba bez tlenu) oraz Manaslu. Wspinał się w Pamirze, Tien Szanie, Andach. Kierował wyprawami górskimi w różnych częściach świata, wszedł m.in. dziesięć razy na Aconcaguę, a w Alpach dokonał ponad 160 wejść na czterotysięczne szczyty. W 2019 roku był nominowany do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Wyjątkowy czyn” za uratowanie życia 4 alpinistom. Więcej na: https://www.boguslawmagrel.com/.

 

Denis-Urubko_Plakat

Miejsce

Centrum Kultury i Sportu
ul. Bohaterów Warszawy 4
Pruszków, Polska
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst