Ładowanie Wydarzenia

Spacer po Pruszkowie śladami Wielkiej Wojny

plakat spacer po Pruszkowie I wojna-page-001

Muzeum Dulag 121 zaprasza na drugi w tym roku pruszkowski spacer historyczny, który poprowadzi Jacek Zegarłowicz – pracownik Muzeum Dulag 121. Spacer odbędzie się w niedzielę 23 lipca.
Zbiórka o godzinie 16.00 w budynku dworca kolejowego w Pruszkowie. Przewidywany czas trwania spaceru to 2,5 godziny.

Jakie piętno odcisnął na Pruszkowie wielki konflikt, który ogarnął Europę w 1914 roku? Czy zniszczenia wojenne były jedyną katastrofą, która nawiedziła Pruszków w tym czasie? Jaki był stosunek mieszkańców do toczących się walk? Jak polityka walczących mocarstw wpłynęła na dalszy rozwój Pruszkowa? W trakcie spaceru postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, i zrozumieć, jaki wpływ miała I wojna światowa na historię Pruszkowa.

W 1914 roku, gdy wybuchła I wojna światowa, zwana przez ówczesnych ,,Wielką Wojną”. Pruszków był prężnie rozwijającą się podwarszawską miejscowością, tętniącą fabrycznym życiem, ale bez praw miejskich. Dwa lata później, gdy owe prawa otrzymał, był tylko cieniem dawnej chwały, wyludniony, pełen gruzów i zniszczeń. To nie jedyny paradoks będący wynikiem starcia zaborców, walki, bez której Polska nie wróciłaby na mapę świata. Jednak wcześniej musiała zapłacić cenę za tę wolność. Pruszków zapłacił.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Szczegóły

Data:
23 lipca 2017
Czas:
16:00
Kategoria wydarzenia:
Wydarzenie Tagi:
, ,