Ładowanie Wydarzenia

Śmiesznie choć niewesoło. Rzecz o kawale politycznym PRL

15 grudnia o godz. 15. 00 zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na wykład dr. hab. Andrzeja Zawistowskiego poświęcony kawałom politycznym z czasu PRL.

13 grudnia 1981 r. nikomu nie było do śmiechu. Wojsko na ulicach, internowania, ograniczenia i zakazy – to wszystko przerażało. Dość szybko jednak społeczeństwo w walce z wszechmogącym rządem sięgnęło po broń, której władza bardzo się bała – po humor. Wymyślano kawały polityczne komentujące bieżące wydarzenia, przerabiano i aktualizowano te z lat okupacji niemieckiej
i sowieckiej, kpiono z tępej propagandy oraz jej wpadek. Niefortunny skrót nazwy Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego ulica dość szybko skomentowała: WRON – radziecki gołąbek pokoju.

Taka reakcja na decyzję gen. Wojciech Jaruzelskiego nie może dziwić. W okresie PRL kawał polityczny był zaporą przed indoktrynacją, propagandą, nowomową i zakłamaniem. Był częścią zastępczego systemu komunikacji oraz formą oporu społecznego. Kawał był bronią słabszego (obywatela) w walce z silniejszym (komunistycznym państwem), pozwalał zapomnieć o ciężkim dniu codziennym. Nie dziwne więc, że po okresie PRL pozostało tysiące ówczesnych „memów” czyli kawałów politycznych. PRL był bowiem śmieszny, choć niewesoły.

Szczegóły

Data:
15 grudnia 2018
Czas:
15:00
Kategoria wydarzenia:
,
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce

Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8A
Pruszków, Polska
+ Google Map