Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski
Ładowanie Wydarzenia

Przedpremierowy pokaz filmu pt.: KUTZOWIZNA

Książnica Pruszkowska oraz Spółdzielczy Dom Kultury w Pruszkowie zapraszają na przedpremierowy, reżyserski pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Miry Sikorskiej pt.: „KUTZOWIZNA”. Po pokazie nastąpi rozmowa z autorką oraz promocja książki „Florentyn Trawiński – zbawca Luwru, fakty i mit” o polskim epizodzie Komuny Paryskiej. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 29 marca o godzinie 18.00 w Spółdzielczym Domu Kultury w Pruszkowie przy ul. Hubala 5. Wstęp wolny. 

***

Kazimierz Kutz, wybitny polski reżyser – gdyby żył – 16 lutego obchodziłby 90. urodziny. Zmarł on 18 grudnia ubiegłego roku.

Film dokumentalny „Kutzowizna” w reżyserii Mirosławy Sikorskiej to opowieść o życiu i twórczości Kazimierza Kutza. Życie prywatne staje tu obok artystycznego, w którym nie raz daje swój wyraz postawa społeczna. Archiwalia sąsiadują ze wspomnieniami ludzi – artystów i polityków, pokazując jak bardzo bezkompromisowy, prawdziwy i uczciwy wobec samego siebie jest autor Tryptyku Śląskiego („Sól ziemi czarnej”- 1970, „Perła w koronie” – 1972, „Paciorki jednego różańca” -1979).

Jaki jest naprawdę Kazimierz Kutz, Ślązak z Szopienic, reżyser, polityk, pisarz, człowiek obdarzony wielkim temperamentem i ciętym językiem? „Kutzowizna” to próba pokazania nietuzinkowego człowieka, który często nas zaskakuje. 83-letni Kazimierz Kutz nie udaje, jest brutalnie szczery, ma swoje chwile zwątpienia, ale też ogrom siły i konsekwencji w dążeniu do celu. Często mówi o sobie, że pochodzi z arystokracji plebejskiej.

Film ukazuje wybitnego reżysera jako postać uwikłaną w trzy miłosne wątki – miłość do sztuki, miłość do ludzi i miłość do kobiet. Na tę wielopłaszczyznową opowieść składają się fragmenty filmów, spektakli, wypowiedzi bliższych i dalszych mu ludzi. Życie prywatne staje obok życia artystycznego. W filmie pojawiają się Zbigniew Zamachowski, Anna Dymna, Jan Englert, Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Olgierd Łukaszewicz czy Jerzy Ilg, ale także wypowiada się sam Kazimierz Kutz. Materiały do filmu zbierane były przez wiele lat, ale jak się okazało był to ostatni film z jego udziałem.

Wiele uwagi w filmie poświęcono miejscom, których magia i specyficzna aura ukształtowały tożsamość tego niezwykłego artysty. „Kutzowizna” jest swego rodzaju lustrem, w którym pojawia się człowiek wrażliwy, czasami zagubiony, ale też brutalnie szczery, bezkompromisowy i prawdziwy.

Kazimierz Kutz ostatnie lata spędził opodal Pruszkowa, w swoim domu w Kaniach Helenowskich.

 KUTZOWIZNA_02

Szczegóły

Data:
29 marca 2019
Czas:
18:00 - 20:00
Kategoria wydarzenia:
,
Wydarzenie Tagi:
, , , , , , ,

Miejsce

Spółdzielczy Dom Kultury
Hubala 5
Pruszków,
+ Google Map
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst