Pruszków na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – wykład Huberta Bojarskiego z cyklu Pruskoviana

Zapraszamy na wykład Huberta Bojarskiego „Pruszków na trasie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej” będący częścią cyklu Pruskoviana. Spotkanie odbędzie się 18 listopada o godzinie 15:00 w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie.

W programie spotkania wykład Huberta Bojarskiego – historyka, muzealnika i znawcy dziejów kolejnictwa oraz dyskusja z udziałem publiczności. Opowieść o „wiedence” jest nierozerwalnie związana z losami ludzi. W tym z losami nie tylko jej pracowników, ale także pasażerów. To kolej wyznaczała nowe standardy życia lokalnych społeczności, nadawała tempo rozwojowi miast i wprowadzała do małych i większych miejscowości nowe spojrzenie na szeroki świat. Nie inaczej było w Pruszkowie, który już od 1845 roku na stałe wpisał się w historię kolejnictwa. Pociągi stanowiły istotny element dziejów Pruszkowa nie tylko za czasów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Odkąd tory kolejowe połączyły miasto ze stolicą, stało się ono ważnym świadkiem wielu historycznych wydarzeń z pociągiem w roli głównej. O tych wydarzeniach i roli kolei w rozwoju Pruszkowa opowie Huber Bojarski, który 18 listopada gościć będzie w Muzeum Dulag 121 w ramach spotkania z cyklu Pruskoviana.

Hubert Bojarski – absolwent KUL, UKSW oraz UJ. Historyk, muzealnik, współtwórca Muzeum Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Ordynariatu Polowego, konsultant merytoryczny Centrum Turystyki i Informacji w Parku Kulturowym Ossów 1920 „Wrota Bitwy Warszawskiej”. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw, wiele artykułów i publikacji. Obecnie pracuje w Stacji Muzeum (dawnym Muzeum Kolejnictwa), gdzie zajmuje się tematyką historii transportu oraz jego wpływu na społeczności lokalne.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Listopad 18
, ,