Ładowanie Wydarzenia

Pokaz filmu „Niepodległość”

AN_DULAG 19-02 plakat mały

Muzeum Dulag 121 zaprasza na pokaz filmu pt. „Niepodległość” (2018r.), któremu towarzyszyć będzie prelekcja „Budowanie Niepodległej”. Wygłosi ją dr Dariusz Gałaszewski Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 9 lutego o godz. 15:00. 

Zrealizowany materiał ukazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej Polski. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film powstał z niepublikowanych materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które zostały odrestaurowane i pokolorowane.

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata. Film opowiada także o walce o granice, m.in.: o Powstaniu Wielkopolskim i Powstaniu Śląskim, wojnie polsko-bolszewickiej kluczowej dla polskiej wolności, plebiscytach oraz zabiegach dyplomatycznych. Jest on ciekawą formą kroniki ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Przedstawia zwyczajne życie, czyli czas codziennej pracy, nauki i rozrywki.

Twórcami filmu są m.in.: Krzysztof Talczewski (scenariusz i reżyseria) oraz Mirosław Bork (scenariusz). Materiał został wyprodukowany przez Telewizję Polsat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MWM Media i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

AN_DULAG 19-02 plakat mały

Szczegóły

Data:
9 lutego 2019
Czas:
15:00 - 17:00
Kategoria wydarzenia:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Muzeum Dulag 121
ul. 3 Maja 8A
Pruszków, Polska
+ Google Map