Odradzanie się Polski 1914-1920 a sprawa Kresów Wschodnich

granika 2

4 czerwca (w niedzielę), o godz. 17. Muzeum Dulag 121 zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Pamięć Kresów”, które poprowadzą Janusz Czarniawski i Edward Radziejewski z Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego oraz Jacek Zegarłowicz z Muzeum Dulag 121.

Jakie były plany polskich polityków wobec Kresów oraz jakie stanowisko w tej kwestii zajmowali przedstawiciele dwóch największych, rywalizujących ze sobą obozów: endecji i piłsudczyków? W trakcie spotkania, bogato ilustrowanego materiałami ikonograficznymi, zastanowimy się nad sytuacją społeczno-polityczną na ziemiach polskich w latach 1914-1920 oraz nad jej wpływem na politykę wobec Kresów Wschodnich i kształtowanie się granic odradzającej się Rzeczypospolitej, przywołując koncepcję zarówno Romana Dmowskiego jak i Józefa Piłsudskiego. Podejmiemy również próbę określenia wad i zalet obu rozwiązań i koncepcji, konfrontując obie wizje z rzeczywistym rozmieszczeniem na Kresach ludności polskiej. Aby lepiej nakreślić problem wcielania wielonarodowych ziem wschodnich do nowo formowanego państwa polskiego, przyjrzymy się także postawom ówczesnych elit ukraińskich, litewskich i białoruskich oraz ich planom tworzenia własnych państw. Zapraszamy serdecznie na spotkanie. Wstęp wolny.

Plakat kresy 1

4 czerwca 2017