Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski
Ładowanie Wydarzenia

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Muzeum Dulag 121 zaprasza na tegoroczne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków i Muzeum Dulag 121 we współpracy z Fundacją „Sztafeta”. Oficjalne uroczystości rozpoczną się w sobotę, 28 września o godzinie 13:00 na terenie dawnego obozu Durchgangslager 121, przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie, pod Pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”. Natomiast w drugiej części obchodów zaplanowano koncert zatytułowany „Dziesięć Kroków – Memoriał Warszawski 1944”.  Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są w Pruszkowie patriotyczną tradycją. To przez obóz utworzony na terenie pruszkowskich Warsztatów kolejowych przeszła ludność cywilna Warszawy, wypędzona przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Szacuje się, że było to 650 tysięcy ludzi. W obozie Dulag 121 doświadczyli oni  głodu i cierpienia, byli brutalnie segregowani i wysyłani do obozów śmierci, obozów pracy przymusowej oraz na tułaczkę do Generalnego Gubernatorstwa. Przetrwali ten tragiczny czas swej gehenny dzięki ofiarnej pomocy ludności Pruszkowa i okolicznych mieszkańców udzielanej zarówno na terenie samego obozu przejściowego, jak i poza nim.

Co roku pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”  spotykamy się aby upamiętnić losy ludzi, którzy byli więźniami obozu Dulag 121 i tych, którzy nieśli im pomoc.

Program Obchodów:

1. OFICJALNE UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM „TĘDY PRZESZŁA WARSZAWA” – godz. 13:00 – 14:30

  • Wystawienie posterunku pod pomnikiem,
  • Wprowadzenie pocztów sztandarowych,
  • Odśpiewanie Hymnu RP,
  • Polowa Msza św. odprawiona pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowana przez Księdza Kardynała Kazimierza Nycza Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego,
  • Przemówienia,
  • Apel Pamięci,
  • Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów,
  • Odprowadzenie pocztów sztandarowych.

Uroczystości odbędą się w asyście wojskowej Reprezentacyjnej Kompani Wojska Polskiego.

2. KONCERT „DZIESIĘĆ KROKÓW – MEMORIAŁ WARSZAWSKI 1944” – godz. 14:30

Na koncert upamiętniający losy ludności cywilnej powstańczej Warszawy składają się utwory, które powstały specjalnie na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego w oparciu o wspomnienia więźniów obozu Dulag 121, a także fragmenty opowieści Świadków Historii odczytane przez aktorów. Teksty, opisujące codzienne zmagania mieszkańców Warszawy w powstańczej i popowstańczej rzeczywistości, ich ludzkie, często bohaterskie, postawy na miarę wyzwań tamtego czasu, pozwalają na refleksyjne zatrzymanie się nad gehenną życia w walczącym mieście, wypędzenia oraz tułaczki w nieznane.

Słowa piosenek i scenariusz: Anna Żochowska
Muzyka: Dariusz Budkiewicz
Wykonawcy: Ewa Dałkowska, Marek Piekarczyk, Barbara Lubos, Dariusz Kowalski, Marcin Januszkiewicz, Weronika Kowalska, Małgorzata Walenda, Małgorzata Hutek
Muzycy: Dariusz Budkiewicz, Stefan Machel, Paweł Pawłowski, Karol Pyka

Informacje dodatkowe:

Wjazd dla samochodów możliwy będzie przez główną bramę Millenium Logistic Park (ul. 3 Maja 8) do godziny 12:45. Harcerze i strzelcy wskazywali będą miejsca parkingu.

Bardzo prosimy o zgłoszenia delegacji kwiatowych oraz pocztów sztandarowych do Biura Zarządu Powiatu – pod nr tel. (22) 738-14-48 lub na adres e-mail: biuro.zarządu@powiat.pruszkow.pl do 25 września. Gotowość pocztów sztandarowych o godzinie 12:45.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia dostępne są w Muzeum Dulag 121 – tel.: (22) 758 86 63, 696-591-295; e-mail: dulag@dulag121.pl.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst