Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski
Ładowanie Wydarzenia

Noc Muzeów 2019 „Jednodniowe Muzeum Żbikowa”

Muzeum Dulag 121 zaprasza na tegoroczną edycję Nocy Muzeów. W sobotę, 18 maja przestrzeń placówki zmieni się w „Jednodniowe Muzeum Żbikowa”, a teren przed siedzibą w kawiarnię historyczno-literacką „Warsztatowa”. W ten specjalny dzień Muzeum czynne będzie w godzinach od 15:00 do 01:00 w nocy! Wstęp wolny.

Na specjalnie przygotowanej wystawie wraz z mieszkańcami, organizatorzy przedstawią historię najstarszej dzielnicy Pruszkowa. Posiłkując się archiwalnymi fotografiami, dokumentami oraz artefaktami zaprezentowane zostaną dzieje żbikowskich zakładów i przedsiębiorstw, parafii, szkół, organizacji, a także towarzystw. Ukazana będzie również codzienność Żbikowian w ciągu ostatnich dekad. Na wystawie znajdą się nie tylko materiały zebrane przez Muzeum Dulag 121 w ramach projektu Pruskoviana oraz fotografie ze zbiorów Książnicy Pruszkowskiej, która jest partnerem projektu, ale również pamiątki z prywatnych zbiorów mieszkańców Pruszkowa i Żbikowa, którzy zgodzili się na udostępnienie swoich rodzinnych albumów. Podczas zwiedzania wystawy będzie można posłuchać opowieści związanych z udostępnionymi fotografiami.

Wiedzę o historii Żbikowa i Żbikówka uzupełnić będą Państwo mogli także podczas trzech spacerów historycznych. O godzinie 18:00 spod siedziby przy ul. 3 Maja 8a ruszy spacer po robotniczym Żbikówku, który poprowadzi badaczka historii Pruszkowa dr. Agata Gołąb. Zaś o godzinie 20:30 i 23:00, również spod Muzeum, wyruszą dwa nocne spacery po niedostępnych na co dzień zakamarkach terenu dawnych Warsztatów Kolejowych, które jak co roku poprowadzi znawca dziejów Pruszkowa Szymon Kucharski. Spacery potrwają około 2 godziny. Polecamy zabrać wygodne obuwie i butelkę wody!

Po obejrzeniu wystawy organizatorzy zaproszą Państwa na kawę i słodki poczęstunek do kawiarni historyczno-litetrackiej „Warsztatowa”, w której obok ciepłych napojów w godzinach: 16:00-24:00 serwowane będą opowieści o Żbikowie, literatura autorów związanych z dzielnicą oraz rozmowy z pruszkowskimi autorami.

Przy Muzeum nie zabraknie również kącika zabaw dla rodzin z dziećmi, do którego można zawitać od godz. 16:00 do 20:00. Animatorzy z Muzeum Dulag 121 przygotowali dla najmłodszych odwiedzających i ich rodziców wiele zabaw i atrakcji, przy których spędzą miło czas, ale też dowiedzą się czegoś ciekawego o historii dzielnicy i miasta.

Organizatorzy zachęcają do dzielenia się materiałami z własnych zbiorów. Jeśli posiadają Państwo fotografie, dokumenty czy obiekty związane z dziejami Żbikowa, można dostarczyć je w godzinach otwarcia Muzeum lub przynieść je 18 maja na Noc Muzeów. Pracownicy Muzeum mogą zeskanować pamiątki na miejscu, a ich kopie od razu dołączyć do wystawy.

Więcej szczegółów na stronie internetowej: www.dulag121.pl.

zbikow-plakat-mniejszy

 

Szczegóły

Start:
18 maja 2019 @ 15:00
Koniec:
19 maja 2019 @ 01:00
Kategoria wydarzenia:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst