Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie

Muzeum Dulag 121 zaprasza na trzeci spacer historyczny z tegorocznego cyklu „Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie” prowadzonych przez Karola Karasiewicza poświęcony trwającym przez całe Powstanie walkom w Śródmieściu Południowym w okolicach Placu Trzech Krzyży. Spotykamy się 3 września, w niedzielę, o godz. 16 pod Kamienicą pod Gigantami (Al. Ujazdowskie 24).

Trasa: Plac Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Prusa, Frascatti, Wiejska, Hoża, Wilcza. Czas przejścia: ok. 2-3 h

Ostatni, trzeci spacer poświęcony będzie trwającym przez całe Powstanie walkom w Śródmieściu Południowym w okolicach Placu Trzech Krzyży. Rejon ulic Wiejskiej, Prusa i Frascatti był wówczas niemiecką dzielnicą, a w budynkach sejmowych stacjonowały znaczne niemieckie siły. Polacy starali się obronić przede wszystkim Szpital Świętego Łazarza i przejścia ze Śródmieścia na Czerniaków oraz odpierać ataki Niemców w okolicach Muzeum Narodowego. Walczyły tam m.in. kompanie Batalionu „Miłosz” (m.in. kompanii Kazimierza Leskiego „Bradla”, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego wypełniającego misje w przebraniu niemieckiego generała), plutonu Głuchoniemych z Instytutu Oftalmologicznego, a począwszy od września 1944 r., po wycofaniu ze Starego Miasta, plutonu porucznika Kazimierza Jackowskiego „Torpedy” z Batalionu „Miotła” z Ursusa. W częściach dzielnicy zajętych przez powstańców powstawały szpitale dla rannych, np. szpital powstańczy przy Hożej 13 czy przy Mokotowskiej 55. Plac Trzech Krzyży wykorzystywany był także jako miejsce alianckich zrzutów dla powstańców.

Plakat Spacery szlakiem 2017

3 września 2017