Koncert patriotyczny „Muzyczne Krajobrazy Polski”

Szablon do Urzędu Miasta

logo 20-lecie pp

W tym roku obchodzimy rocznicę przełomowych w historii Polski wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku, które zakończyły się wielkim zwycięstwem „Solidarności”. To historyczne wydarzenie było impulsem do wprowadzenia najważniejszych zmian w naszym państwie i zwiększyło znaczenie misji samorządów, a także udziału samorządowców w demokratycznym zarządzaniu państwem oraz wspólnotami lokalnymi. Ten rok jest szczególny jeżeli chodzi o rocznice, ponieważ obchodzimy także 20-lecie istnienia powiatów w Polsce i 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

W związku z tymi wyjątkowymi rocznicami Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Stanisław Dymura Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego serdecznie zapraszają na obchody tych wydarzeń, a tym samym do uczestnictwa w przedsięwzięciach społeczno-kulturalnych organizowanych z tej okazji przez Powiat Pruszkowski.

Wydarzenia są współorganizowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

***

Zapraszamy na koncert patriotyczny pn. „Muzyczne Krajobrazy Polski” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, pod kierownictwem artystycznym Jana Lewtaka z udziałem solistów: Wojciecha Gierlacha – bas, Marii Lewickiej – flet, Grzegorza Wołczańskiego – klarnet, Piotra Lisa – obój oraz Danuty Kojro-Pawulskiej – fortepian. W repertuarze znajdą się dzieła dwóch polskich wielkich kompozytorów z różnych epok: Stanisława Moniuszki („ojca polskiej opery narodowej”) i Wojciecha Kilara („ojca polskiej muzyki filmowej”). Uczestnicy koncertu usłyszą największe arcydzieła tych kompozytorów m. in.: mazury z oper „Straszny dwór” i „Halka”, polonezy z opery ”Hrabina” i z filmu „Pan Tadeusz”, najbardziej znane pieśni tj. „Znasz-li ten kraj”, „Stary kapral”  oraz arię Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny dwór”.

Dopełnieniem koncertu będzie znakomita muzyka filmowa z „Ziemi obiecanej”, „Pianisty”, „Rodziny Połanieckich”, „Janosika”, „Pana Wołodyjowskiego”, czy jednej z najpiękniejszych kompozycji napisanej do filmu Krzysztofa Zanussiego o św. Janie Pawle II – „Z dalekiego kraju”.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca o godz. 19:00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3. Wstęp wolny.

koncert św. Józef

Czerwiec 2