Koncert: Adam Strug – Monodia Polska (pieśni postne)

468684_10150996310048365_509917113_o

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zaprasza na koncert zespołu śpiewaczego, praktykującego dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w recepcji Muzeum (pl. Jana Pawła II 2). Po koncercie nastąpi wernisaż malarstwa i grafik Bożeny Korulskiej. Prace artystki towarzyszyły uczestnikom podczas całego „Sezonu koncertowego 2018/2019”.

Zespół posługuje się starodawnymi skalami muzycznymi, użytkowanymi przed systemem dur-moll. Kwintesencją Monodii Polskiej jest zachowanie dawnej emisji i maniery wykonawczej oraz stroju nierównomiernie temperowanego. Grupa kontynuuje przy tym ustną tradycję muzyki polskiej: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne oraz utwory nieskodyfikowane, będące wyrazem pobożności ludowej. Liczący 1102 pieśni na cały rok liturgiczny Śpiewnik Pelpliński (1871 rok) stanowi nieodzowne źródło warstwy tekstowej. Średniowieczne anonimy sąsiadują z wierszami Kochanowskiego, Wujka, Bolesławiusza, Trembeckiego, Żabczyca, Naborowskiego, Krasickiego i Karpińskiego. Świecką część repertuaru Monodii Polskiej stanowią pieśni Kurpiowszczyzny Zielonej i historyczne.

***

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska, popularyzator muzyki tradycyjnej.

Koncert objęty honorowym patronatem:
Krzysztofa Ryzmuzy Starosty Pruszkowskiego
Pawła Makucha Prezydenta Miasta Pruszkowa