Historia Warsztatów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej – spacer po terenie dawnego ZNTK

15 lipca o godzinie 12.00 Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na spacer historyczny po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Spacer poprowadzi znawca historii Pruszkowa – Szymon Kucharski.

Żbikowskie Warsztaty Kolejowe przez lata stanowiły charakterystyczny fragment miasta, a ich dzieje są ściśle związane z historią Pruszkowa.W 1904 roku warsztaty zyskały status największego pracodawcy w Pruszkowie. Ich rozbudowa stała się także impulsem do rozwoju Żbikowa – w sąsiedztwie Warsztatów szybko zaczęły wyrastać liczne kamienice, powstała szkoła kolejowa a w późniejszym okresie osiedle pracownicze i szpital, które stały się zalążkiem szybko rozwijającej się dzielnicy przemysłowej zwanej Żbikówkiem. Po dwudziestu latach od likwidacji Warsztatów, na dawnym terenie ZNTK (obecnie Millennium Logistic Parks) znajdują się zabytki kolejowej przeszłości terenu – przepiękny budynek administracyjny, szkoła kolejowa, hale naprawcze, budynki techniczne czy wieżyczki strażnicze z okresu okupacji. Podczas spaceru przewodnik Szymon Kucharski zaprowadzi do niedostępnych na co dzień miejsc na terenie dawnych Zakładów, a także opowie o najważniejszych wydarzeniach z historii Warsztatów.

Lipiec 15
,