,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«” – spacer organizowany przez Muzeum Dulag 121 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

plakat wyróżniający

Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski oraz Muzeum Dulag 121 serdecznie zapraszają na spacer edukacyjny zatytułowany ,,Czas cegły i czas natury. Rola i ewolucja »Glinek Hosera«”. Wydarzenie odbędzie się w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa 16 września 2017 roku.

Głównym celem spaceru jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób przemysłowa historia miasta wpłynęła na przyrodę i krajobraz współczesnego Pruszkowa. By lepiej zrozumieć, jak działalność człowieka stworzyła jeden z najpiękniejszych pruszkowskich parków – Park „Mazowsze” – przypomnimy sobie pruszkowskie dzieje rodziny Hoserów i ich wkład w ukształtowanie tzw. ,,glinek Hosera”. Intensywne wydobycie gliny i pracujące na pełnych obrotach cegielnie wraz z szybko rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania dla robotników na przełomie XIX i XX wieku zapewniały ludziom pracę. Właśnie taka cegielnia działała od końca XIX wieku na terenie obecnego Parku „Mazowsze”. Po wyczerpaniu złóż i utworzenia stawów, glinki straciły swe dawne znaczenie gospodarcze, ale uzyskały nowe: rekreacyjno-przyrodnicze, które utrzymuje się do dziś. W trakcie spaceru poznamy zarówno historię ,,glinek” i Szkółek Żbikowskich, jak i będziemy mieć okazję przyjrzeć się bliżej faunie i florze tego niezwykłego miejsca w Pruszkowie oraz poznać, w jaki sposób ten teren służy lokalnej społeczności. Spacer poprowadzą Aleksandra Wojda i Angelika Sobańska.

Termin: 16.09.2017 (sobota), godzina 16.00

Miejsce zbiórki: Szkółki Żbikowskie przy ul. Żbikowskiej 51