73. rocznica likwidacji obozu Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na wykład dotyczący cywilnej ludności powstańczej Warszawy, który odbędzie się 4 lutego o godzinie 15.00 w Muzeum Dulag 121. Gościem Muzeum Dulag 121 będzie prof. Kazimierz Przybysz, autor książki „Krajobrazy poniewierki. Zachowania społeczeństwa polskiego wobec exodusu ludności Warszawy 1944”. Wykład organizowany jest z okazji 73. rocznicy, kiedy obóz Dulag 121, przez który przeszło około 650 tysięcy wypędzonych warszawiaków i ludności miejscowości podwarszawskich przestał istnieć.

Podczas wykładu prof. Kazimierz Przybysz poruszy zagadnienia związane z losami cywilnej ludności Warszawy, zarówno w czasie Powstania Warszawskiego, jak i podczas okresu popowstaniowego. Prof. Przybysz omówi sytuację cywilów w Warszawie: realia i warunki ich codziennego życie w rejonach miasta zajętych przez Powstańców, ale także politykę Niemców wobec warszawiaków, na terenach zajmowanych przez wojska niemieckie – od masowych egzekucji do systematycznych wysiedleń poprzez zorganizowane naprędce punkty zborne i obozy przejściowe. Exodus warszawiaków i funkcjonowanie obozu Durchgangslager 121 będą kolejnymi tematami poruszonym podczas spotkania. W czasie wykładu nie zabraknie również informacji o tym, jak społeczeństwo polskie reagowało na kolejne fale warszawiaków przymusowo wysyłanych w krakowskie, świętokrzyskie, łowickie i inne tereny centralnej i południowej Polski, w tym o zaangażowaniu społeczeństwa polskiego, AK-owców i konspiracyjnych polskich partii politycznych w organizację pomocy dla wysiedlonych.

plakat-page-001

4 lutego 2018