Szanowny Panie Starosto,

Z coraz większym niepokojem patrzę na zdarzenia drogowe, które mają codziennie miejsce przy stacji kolejowej PKP Pruszków. Od zawsze kierowcy parkują na chodniku przy kasie PKS, zwykle wjeżdżając przez przejście dla pieszych i jadąc wzdłuż chodnika do wolnego miejsca, często wymuszając na pieszych pierwszeństwo. Dziwię się, że nie doszło tam jeszcze do tragedii. Od – względnie – niedawna ma miejsce systematyczna dewastacja trawnika (w tej chwili już są tylko jego resztki) między parkingiem przy PKP a wspomnianym dzikim parkingiem. Kolejna kwestia: okolice stacji kolejowej to wizytówka miasta i powiatu, a pierwsze, co widzą przyjezdni, to chaos i brud, który przywodzi na myśl lata 70.

Najniebezpieczniejszym sytuacjom można w bardzo prosty i tani sposób zaradzić – wzdłuż ul. Sienkiewicza, od przystanku autobusowego aż do wjazdu na parking przy PKP potrzebne są słupki, które skutecznie uniemożliwią parkowanie. Czy możliwa jest ich instalacja? Czy naprawdę konieczna jest czyjaś śmierć lub kalectwo, by coś z tymi zagrożeniami zrobić? Sprawa ogólnego wygląd okolicy dworca wymaga więcej pracy – ale może remont na PKP i zamknięcie stacji na ponad rok jest dobrą okazją na ich wykonanie?

Dariusz

Szanowny Panie Dariuszu,

dziękuję za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Zarówno względy estetyczne , a tym  bardziej bezpieczeństwo mieszkańców stanowią w tym wypadku priorytet. Aby wyeliminować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, pieszych na dojściu do stacji PKP w Pruszkowie,  zostanie w najbliższym czasie wprowadzona nowa stała organizacja ruchu. Zmiana będzie polegała na wprowadzeniu zakazu zatrzymywania się (znak B-36) na odcinku od ulicy Kościuszki do ulicy Ołówkowej. Zakaz dotyczył będzie także chodnika. Wprowadzenie zmiany organizacji ruchu przewidziane zostało na koniec lutego początek marca 2017 r. O powyższej zmianie zostanie poinformowana również Straż Miejska z prośbą
o interwencję oraz egzekwowanie przepisów ruchu drogowego.