Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pytanie do Starosty Pruszkowskiego

Witam.  Tydzień temu policja zatrzymała mi prawo jazdy wydane przez starostę Pruszkowskiego. Powodem było przekroczenie prędkości tylko ze policjanci nie okazali mi żadnego dowodu ze faktycznie prędkość przekroczyłem.
Co robic w takiej sytuacji ?

Michał

Odpowiedź:

Szanowny Panie Michale,

w odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że jeśli nastąpiło przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, to policjant zobowiązany był, na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy – Prawo o ruchu drogowym, do zatrzymania prawa jazdy. Zatrzymane prawo jazdy w ww. trybie Policja przekazuje Staroście. Starosta jest zobowiązany (art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami) do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący („Starosta wydaje decyzję…”) i w tej sytuacji organ nie ma żadnej dowolności
i uznaniowości. Oznacza to, że Starosta ze względu na brak uprawnień, nie bada i nie weryfikuje stanowiska organów Policji zwłaszcza w zakresie właściwego ustawienia urządzenia pomiarowego, prawidłowości wskazania mierzonej prędkości, czy legalizacji samego urządzenia.
Wątpliwości związane z prawidłowością przeprowadzenia kontroli drogowej należy zgłosić Komendantowi Policji, właściwemu dla miejsca zdarzenia.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst