Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pytanie do starosty

Pytanie:

Witam serdecznie Panie Starosto,
piszę do Pana w sprawie drogi numer 719 z Pruszkowa do Grodziska Mazowieckiego. Chodzi mi konkretnie o odcinek trasy w Kaniach Helenowskich. Wszyscy wiemy, że jest to droga bardzo ruchliwa o niezbyt dobrej jakości. Skrzyżowanie w Kaniach Helenowskich jest szczególnie niebezpieczne. Brakuje tam sygnalizacji świetlnej, przejścia dla pieszych są słabo oznakowane (niewidoczne znaki poziome i pionowe brak oświetlenia nocą) a wyjechanie z drogi podporządkowanej graniczy z cudem. Nie raz spotkałem się z sytuacją, że samochody chcące przejechać z jednej strony Kań (od strony sklepu \\\”U Małgosi\\\”) na drugą przez drogę 719 musiały stać nawet 20 minut na skrzyżowaniu lub liczyć na łaskę innych kierowców, którzy by im ustąpili. Podobnie sprawa wygląda z pieszymi, którzy nie raz muszą przebiegać przed samymi samochodami.
Parę miesięcy temu, pamiętam, że w ciągu jednego tygodnia doszło tam do dwóch wypadków śmiertelnych. Nie wspominam o licznych kolizjach, które zdarzają się bardzo często.
Mimo, że w miejscowości jest ograniczenie do 50 km/h, notorycznie zdarza się, że kierowcy przekraczają tam prędkość 100 km/h. Tuż przed skrzyżowaniem drogi 719 z drogą do kolejki WKD jest odcinek trasy, na której namalowana jest linia przerywana przechodząca w linię podwójną ciągłą. Wyprzedzanie \\\”na trzeciego\\\” jest tu codziennością. Stwarza to olbrzymie niebezpieczeństwo na drodze, gdyż wiele razy spotykałem się z sytuacją, kiedy kierowca jadący z Pruszkowa chcący skręcić w lewo (w stronę sklepu \\\”U Małgosi\\\”) zostawał w ostatniej chwili wyprzedzany przez kierowców jadących nieprzepisowo, z nadmierną prędkością.
Bardzo proszę o podjęcie zdecydowanych kroków, w celu poprawienia bezpieczeństwa na tym fragmencie trasy 719 np. poprzez postawienie tam sygnalizacji świetlnej lub chociażby fotoradaru, który straszyłby kierowców.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej

Odpowiedź:

Panie Andrzeju,

Droga nr 719, o której Pan pisze, jest drogą wojewódzką i działanie zmierzające do poprawy bezpieczeństwa w opisanym rejonie może podjąć Zarząd Dróg Wojewódzkich. W związku z tym przesłałam Pana pismo do załatwienia zgodnie z kompetencjami.

Pana pytanie, o czym wcześniej pisałam, zostało przesłane do Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, ponieważ droga nr 719 jest drogą wojewódzką i Zarząd Powiatu Pruszkowskiego nie mógł zająć stanowiska w tej sprawie. W dniu 2 lutego 2010r. otrzymaliśmy odpowiedź na poruszane przez Pana zagadnienia, którą zamieszczam poniżej:

Odpowiedź

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst