Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pytanie do starosty

Pytanie:

Czy Starostwo nadzoruje roboty drogowe w ciągu ulicy Natalińskiej w Otrębusach? Roboty te to dla nas, mieszkańców, przykład złej organizacji pracy, niewłaściwego projektu i marnotrawienia publicznych pieniędzy. Zła organizacja: Zbyt długi front robót, na kolejnych odcinkach rozbierane są chodniki, bez zakończenia tych robionych wcześniej. W rezultacie są wielkie, zbyt wielkie utrudnienia dla pieszych. Zły projekt. Przykłady:
1. Zwężanie chodników, gdy intensywność ruchu przemawia raczej za ich poszerzaniem.
2. Kręta trasa chodnika przy skrzyżowaniu z ulicą Tęczową. Niepotrzebne i na pewno nieskuteczne zmuszanie pieszych do nakładania drogi – większość z nich pójdzie prosto najkrótszą drogą. Dlaczego takie monstrualnie wysokie krawężniki? Jak ma przejść kobieta z wózkiem? Obawiam się, że na podniesienie jezdni czekać będziemy latami, tak jak jest to na ulicy Pszczelińskiej z Otrębus do Brwinowa.
3. Odcięcie sklepów od ulicy przez zbyt wysoki chodnik i praktycznie likwidacja placu postojowego przed sklepami dla klientów i dostawców.
4. Niepotrzebne zmniejszenie promieni łuków wyokrąglających na wyjazdach z ulic Polnej i Zielonej. Teraz nawet samochód osobowy wyjeżdżając z Zielonej w kierunku Brwinowa musi wejść w kolizję z pojazdami jadącymi w kierunku Nadarzyna, a więc stwarza się sytuację potencjalnie niebezpieczną. Należy bezwzględnie przywrócić poprzedni promień łuku, albo go powiększyć, bo są ku temu warunki. Przy wyjeździe z Polnej już wcześniej występowały trudności, gdy jeden pojazd czekał na możliwość wyjechania z Polnej w kierunku Nadarzyna, a drugi jadąc Natalińską od strony Brwinowa zamierzał skręcić w Polną. A często gromadziło się tu i wzajemnie blokowało po kilka pojazdów, czasem o wiele większych od samochodów osobowych. Więc jaki cel ma zwężenie jezdni na tym skrzyżowaniu? To tylko jeszcze bardziej utrudni warunki jazdy. Marnotrawienie pieniędzy:
W ciągu ulicy Natalińskiej niedawno wykonane zostały estetyczne chodniki i były w bardzo dobrym stanie. Kto się zgodził, żeby je rozbierać i na ich miejsce układać nowe, wcale nie lepsze? Należało budowę chodników ograniczyć do wymiany nawierzchni na tych odcinkach, gdzie leżały połamane i nierówne płyty chodnikowe, bo takie odcinki występowały, a nie wyrzucać pieniędzy na bezsensowne roboty.
Myślę, że nawet jeśli projekt wykonany został bez wyobraźni i z ewidentnymi błędami, to od tego jest nadzór na budowie, żeby w uzasadnionych przypadkach i w rozsądnym zakresie te mankamenty eliminować. Mam nadzieję, że właściwy nadzór przyjrzy się dokładnie opisanej budowie, pozna opinie mieszkańców i podejmie niezbędne działania naprawcze.
Janusz

Odpowiedź:

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że ul. Natolińska w Otrębusach jest drogą wojewódzką będącą w zarządzie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Rejon Drogowy w Grodzisku Mazowieckim ul. Traugutta 41, 05-825 Grodzisk Mazowiecki tel. (0-22) 755-51-17 i tam należy kierować pytania odnośnie przebudowy w/w ulicy.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst