Pytanie:
Szanowna Pani,
mam pytanie dotyczące zakładu w Nowej Wsi przy ul.Kamelskiego/Polnej (lakiernia proszkowa/grzejniki łazienkowe) – chciałbym uzyskać odpowiedź jak to się dzieje, że zakład ten nadal funkcjonuje w takim kształcie – generując bardzo duży ruch samochodowy (również w godzinach ciszy nocnej i w weekendy, rozładowywane są wtedy często transporty metalowych elementów w hałaśliwy sposób) i przede wszystkim niosący się po okolicy hałas (słyszalny szczególnie od wiosny do jesieni, gdyż bramy do hal zakładu są wtedy otwarte, pracuję tam urządzenia słyszalne wtedy z dużej odległości). Z tego co wiem zakład ten miał być już kilka lat temu zlikwidowany a w jego miejscu miały powstać budynki mieszkalne, dlaczego tak się nie stało? Kto wydał zgodę na jego dalsze funkcjonowanie? Plan zagospodarowania terenu nie uwzględnia w tej lokalizacji tego typu działalności; jest to teren pod zabudowę mieszkalną częściowo w strefie chronionej (wg planu z 30/06/1992r. i zmiany z 1994r.), dodatkowo zakład jest z branży chemicznej, a stoi w strefie ochrony wód podziemnych; jak to się stało, ze w ogóle taki obiekt w tym miejscu funkcjonuje? Do kogo jeszcze, poza nadzorem budowlanym (budynki postawione bez zezwoleń i niezgodnie z prawem budowlanym) i WIOŚ (znacznie przekroczone normy hałasu dla tego typu terenu, spaliny, składowanie odpadów w strefie chronionej) można się jeszcze zwrócić w tej sprawie?
z poważaniem
Andrzej
Odpowiedź:
Szanowny Panie,
Odpowiadając na Pana pytanie informuję, że Starosta nie jest organem uprawnionym do zamykania zakładów z uwagi na uciążliwości dotyczące ochrony środowiska. Nie jest również organem, który wydawał decyzję na funkcjonowanie zakładu o którym Pan pisze i nie jest organem odpowiedzialnym za ład przestrzenny na terenie gmin Powiatu Pruszkowskiego. Obowiązek tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego spoczywa na organach gminy. Zakład o którym mowa działa już ponad 10 lat. Powstał, kiedy nie było jeszcze organów administracji samorządowej stopnia powiatowego. Zgodę na prowadzenie działalności otrzymał więc zanim zaczęło funkcjonować Starostwo Powiatowe w Pruszkowie.
W wyniku kilku kontroli, które przeprowadzali pracownicy Starostwa w przedmiotowym zakładzie nie stwierdzono, że zakład ten działa nielegalnie. W sprawie niezgodności postawionych budynków z prawem budowlanym należy zwrócić się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zaś w sprawie niezgodności lokalizacji do Wójta Gminy Michałowie.
W 2006 r. na podstawie wyników pomiarów hałasu wykonanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, została wydana przez Starostę Pruszkowskiego decyzja o dopuszczalnej emisji hałasu do środowiska dla przedmiotowego zakładu. Zgodnie z prawem kontrolę zakładu na podstawie w/w decyzji prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. Kontrolne pomiary klimatu akustycznego przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wykonane 04.09.07r. nie wykazały przekroczeń dopuszczalnego poziomu hałasu emitowanego do środowiska.
Jednocześnie informuję, że Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Michałowie z 30 czerwca 1992 r. obowiązywał do dnia 31 grudnia 2003 r. Obecnie brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym działalność prowadzi w/w zakład. Zatem powinien Pan złożyć stosowne wnioski do Wójta Gminy Michałowie przy uchwalaniu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu wsi Nowa Wieś po północnej stronie ul. Kamelskiego.