Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Pytanie do starosty

Pytanie:

Szanowna Pani Starosto !
Mam pytanie dotyczące zwolnienia z tzw. połaty stałej za przedszkole (138zł/miesięcznie, przedszkole publiczne Nr14, ul.Jasna 2).Zgodnie z Art.6 ust.1 ustawy o systemie oświaty (z dn 7.09.1991r Dz.U.z 1996r Nr 67, poz. 329 ze zmian., nowelizacja ustawy o syst. ośw.z dn.27.06.2003r)mówi, że przedszkole publiczne \\\” prowadzi bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie co najmniej podstaw programowych wychowania przedszkolnego \\\”;natomiast za posiłki i zajęcia dodatkowe rodzice wnoszą opłaty.Minimum programowe wynosi 5 godz. dziennie.
Pani sekretarka przyjmująca opłaty za przedszkole poinformowała mnie iż, tzw. opłata stała przeznaczona jest na podstawową działalność przedszkola ( światło, gaz, ogrzewanie itp.), a przecież jest to finansowane z budżetu gmniny.Ponieważ mam taką możliwość i potrzebę odbierania dziecka z przedszkola po 5godz. chciałabym skorzystać ze zwolnienia z opłaty stałej co gwarantuje mi w/w ustawa. Niestety pani dyrektor przedszkola oświadczyła, że nie może mnie zwolnić z tej opłaty gdyż to nie ona ją ustalała tylko gmina i jako dyrektor nie ma takiej możliwości ( USTAWA!!!), jak mam trudną sytuację to powinnam zgłosić się do MIEJSKIEGO OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ.A MOPS dofinansowuje tylko posiłki, a to mi niewiele daje, bo dziecko choruje już! po 3 tyg. miesięcznie i więcej wydałam na leki niż na posiłki.
W związku z powyższym chciałabym się dowiedzieć do kogo mam się z tym problemem zwrócić ( zwolnienie z opłaty stałej), bo ustawa daje mi takie prawo i możliwość a przedszkole udaje, że nic nie może zrobić – do Prezydenta Miasta, do Wydziały Edukacji czy Rzecznika Praw Dziecka, a może jeszcze wyżej? A może czas by zajęły się tym problemem media, bo urzędnicy będą jedni na drugich zrzucać uprawnienia i możliwości a w efekcie nikt nic nie będzie w tym kierunku robić?
Proszę o jak najszybszą odpowiedź!
Z góry dziękuję i czekam z niecierpliwością i nadzieją na lepsze…
Kinga

Odpowiedź:

Szanowna Pani Kingo,
Odpowiadając na Pani pismo, pragnę poinformować, że prowadzenie przedszkoli jest zadaniem gminy a nadzór nad ich działalnością należy do Prezydenta Miasta Pruszkowa. W związku z tym Pani wystąpienie przekazałam do rozpatrzenia Prezydentowi Pruszkowa Panu Janowi Starzyńskiemu.

Dodano dnia 8 grudnia:
Pismo z Urzędu Miasta Pruszkowa.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst