Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Mapa powiatu

Brwinów
Brwinów
Brwinów
Gmina Brwinów jest gminą miejsko-wiejską. Leży w zachodniej części województwa mazowieckiego, 25 km od centrum Warszawy. Na powierzchni ok. 70 km² mieszka ponad 23 tys. osób. Liczące 12,5 tys. mieszkańców miasto Brwinów, z tradycją przedwojennego letniska i willową zabudową, zachowuje swój charakterystyczny klimat. Powstają tu też nowoczesne, a zarazem kameralne osiedla. Nowych mieszkańców przybywa: przyciąga ich cisza i piękno obszarów chronionego krajobrazu oraz dobre połączenia ze stolicą. Pociągi podmiejskie w ciągu pół godziny przewożą pasażerów z przytulnej krainy miast-ogrodów do centrum Warszawy.
Michałowice
Michałowice
Michałowice
Gmina Michałowice, położona w zachodniej części strefy podmiejskiej Warszawy, to 13 uroczych miejscowości. Granica, Komorów, Komorów Wieś, Nowa Wieś, Michałowice, Michałowice Wieś, Opacz- Kolonia, Opacz Mała, Pęcice, Pęcice Małe, Reguły, Sokołów i Suchy Las zlokalizowane są w znakomitym otoczeniu przyrodniczo - krajobrazowym, wśród zieleni
Nadarzyn
Nadarzyn
Nadarzyn
W Gminie Nadarzyn, najbardziej zalesionej, południowej części powiatu pruszkowskiego, na powierzchni 7340 ha zamieszkuje ponad 10 000 mieszkańców. W okresie wiosenno-letnim liczba ludności gminy zwiększa się ze względu na użytkowników działek letniskowych ("sezonowych" mieszkańców jest ok. 7000 tysięcy). Gęstość zaludnienia wynosi 114 osób/km2 i jest najmniejsza w całym powiecie pruszkowskim, przy średniej powiatowej 559 osób/km2.
Piastów
Piastów
Piastów
Położony w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy Piastów to jedno z najmłodszych polskich miast i najmniejsza gmina w Polsce. Na powierzchni 5,8 km2 żyje 24 tysiące mieszkańców, co daje największą gęstość zaludnienia w powiecie pruszkowskim 4.132 osób/km2, tym samym wyprzedzając Pruszków gdzie mieszka 2.799 osób/km2, przy średniej powiatowej 559 osób/km2. Pomimo małej powierzchni w Piastowie jest wiele zieleni. Od wielu lat prowadzona jest systematyczna akcja zadrzewiania nieużytków.
Pruszków
Pruszków
Pruszków
Stolicą powiatu jest Pruszków. To prawie 56 - tysięczne miasto, leży na 1915 ha i oddalone jest o 15 km od ścisłego centrum Warszawy. Korzystne położenie – bliskość tras międzynarodowych i krajowych, lotniska międzynarodowego oraz kolejowego terminalu kontenerowego są czynnikami dynamizującymi rozwój miasta. Sprzyjający klimat przyciąga inwestorów. W mieście zarejestrowanych jest 8 032 podmiotów gospodarczych, ponadto 688 spółek prawa handlowego i 135 firm z kapitałem zagranicznym. Stopa bezrobocia w Pruszkowie wynosi 5,7% na koniec 2011 roku, przy blisko 12% w skali kraju. Wielki boom przeżywa budownictwo, handel i usługi. W mieście mają swoje siedziby liczne banki.
Raszyn
Raszyn
Raszyn
Gmina Raszyn jest jedną z najbogatszych gmin w Polsce. Na 44 km2 osiedliło się tutaj ponad 20 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 454 osoby/km2. To największa w gminach wiejskich powiatu pruszkowskiego (średnia gęstość zaludnienia w powiecie wynosi 559 osób/km2). Gmina Raszyn jest zamożna. Dochody na głowę mieszkańca są wysokie, a współczynnik bezrobocia jeden z najniższych. Dobrze wypada w prestiżowych rankingach stu najlepszych polskich gmin, których jest w Polsce około 3 tysięcy. Znana jest z przyjaznego klimatu do inwestowania. W ciągu ostatnich lat powstało tu blisko 3.5 tysiąca prywatnych podmiotów gospodarczych. Gmina Raszyn przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Uchwalane plany przewidują kolejny tysiąc hektarów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Tak jak w innych gminach powiatu pruszkowskiego występuje tutaj zjawisko dodatniej migracji. To znaczy, że ludzie chcą tutaj mieszkać.
Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst