Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Postępowanie profilaktyczne

Jak się leczyć w warunkach domowych?

Zamieszczone poniżej informacje stanowią jedynie zalecenia, przygotowane zostały w oparciu
o doniesienia medyczne publikowane na stronach internetowych.

W czasie choroby określanej, jako COVID-19 nie wolno na własną rękę przyjmować leków antywirusowych, ani antybiotyków. Te ostatnie są przepisywane przez lekarzy osobom zarażonym koronawirusem tylko w przypadku wystąpienia powikłań, do których dochodzi w wyniku zakażenia, należą do nich m.in. zapalenie oskrzeli i płuc. W takich przypadkach o konieczności stosowania antybiotyków zawsze decyduje lekarz, który opiekuje się chorym.

Warto pamiętać, że gdy test potwierdzi zakażenie koronawirusem, na zakupy może nie być już czasu – osoby chore na COVID-19 muszą być w izolacji, zaś pozostali domownicy – w kwarantannie domowej. Apteczkę na COVID-19 warto więc wyposażyć zawczasu.
Leki i urządzenia, które warto mieć w domowej apteczce:
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
W apteczce na COVID-19 powinien znaleźć się zapas leków o działaniu przeciwgorączkowym
i przeciwbólowym, a dodatkowo przeciwzapalnym. Warto ją wyposażyć zarówno w preparaty na bazie paracetamolu (działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo), jak i ibuprofenu (ma dodatkowo działanie przeciwzapalne).
Środki na kaszel i ból gardła
COVID-19 często towarzyszy męczący, suchy kaszel, warto więc mieć w apteczce syrop lub tabletki, które będą go hamowały. Mogą się przydać również tabletki do ssania łagodzące ból gardła oraz płyn
do wykonania płukanki gardła, a na wypadek ostrego bólu gardła również spray znieczulający.
Środki na katar i do udrażniania nosa
Apteczka powinna być również wyposażona w leki i preparaty, które w razie kataru pomogą udrożnić nos – zatkany nos pogarsza bowiem przebieg infekcji i zwiększa ryzyko zapalenia płuc. W apteczce warto mieć więc wodę morską w sprayu, sól fizjologiczną do inhalacji oraz – na wszelki wypadek i do doraźnego stosowania – krople do nosa o działaniu obkurczającym.
Witaminy i minerały
Nie ma na to wystarczających dowodów, że witamina D lub witamina C łagodzi zakażenie. Może się jednak zdarzyć, że lekarz zaleci przyjmowanie witamin i minerałów. W domu warto więc mieć witaminę D3, witaminę C, witaminy z grupy B (chroni płuca wówczas, gdy podawana jest przy pierwszych objawach ich zapalenia), a także cynk, który m.in. łagodzi przebieg infekcji. Kupując je w aptece pamiętajmy aby były to leki a nie suplementy diety.

____________________________________________________________

4 marca 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem odbyło się spotkanie z Agatą Wolską Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Pruszkowie pełniącym jednocześnie funkcję Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie.
 
Uczestniczyli w nim dyrektorzy szkół, placówek oświatowych, innych placówek zarządzanych przez Starostwo Powiatowe oraz naczelnicy poszczególnych wydziałów Starostwa Powiatowego.
W czasie spotkania omówiono następujące tematy:
– Czym jest koronawirus?
– Jakie są objawy i przebieg kliniczny zakażenia tym wirusem?
– Jaka jest diagnostyka zakażenia COVID-19 ?
– Jakie są zasady postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia COVID-19?
– Jakie są standardy higieny oddechowej u osób z zakażeniem układu oddechowego?
– Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z Północnych Włoch
– Jak skutecznie myć ręce?
Projekt bez tytułu(180) Projekt bez tytułu(179) Projekt bez tytułu(178) Projekt bez tytułu(177) Projekt bez tytułu(176)

ZALECENIA

Często myj ręce

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

ilustracja przedstawiająca jak skutecznie myć ręce

Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj bezpieczną odległość

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy,  koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Chroń siebie i innych przed zachorowaniem

Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane:
– z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2,
lub
– bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.

Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi  na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE”oraz „Zasadami  postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.

Maseczki

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego.  Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Źródło: www.gov.pl

UWAGA!

W celu uzyskania informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem należy skontaktować się telefonicznie z “Telefoniczną Informacją Pacjenta”, czynną przez całą dobę, numer 800-190-590 (infolinia NFZ).
KV_plakat_A3_DRUK

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst