Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Jesienin na Krakowskim Salonie Poezji

Samorząd

W niedzielę, 11 grudnia, w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie, odbył się kolejny Salon Poezji.

To ostatnie, w tym roku, spotkanie z poezją przebiegło w wyjątkowej atmosferze poezji Siergieja Jesienina i starannie dobranych w klimacie jego twórczości rosyjskich pieśni. Lucyna Kowalska członkini Stowarzyszenia K 40, przygotowująca salony poetyckie na naszym terenie, wprowadziła, jak zwykle licznie zgromadzoną publiczność, w tematykę spotkania. Pokazując wiele szczegółów z biografii poety, namalowała nam zupełnie inny obraz człowieka aniżeli ten, o którym mówiły przez wiele lat szkolne podręczniki. Człowiek uzależniony od alkoholu i narkotyków, pięciokrotnie żonaty, którego okresy aktywnej twórczości przeplatały się z okresami kompletnego upadku i pijaństwa to prawdziwy Jesienin, któremu burzliwe życie nie przeszkadzało tworzyć przepięknych wierszy, świadczących o niebywałej wrażliwości autora i jego bogatej i finezyjnej technice artystycznej. Zmarł w wieku 30 lat, w niewyjaśnionych okolicznościach.

Podczas spektaklu „Żegnaj przyjacielu” wysłuchano poezji Jesienina w interpretacji Mirosława Konarowskiego. Towarzyszył mu Evgen Malinovskiy, w którego wykonaniu widzowie usłyszeli porywające pieśni rosyjskich bardów – Okudżawy, Wysockiego, Rosenbauma oraz wiersze Jesienina czytane w oryginale. Dla wielu osób, a szczególnie dla tych, które znają język rosyjski, było to niezapomniane wydarzenie artystyczne. Poza wierszem tytułowym Żegnaj przyjacielu, publiczność mogła, poznać takie utwory jak: Nie patrz na mnie z takim wyrzutem, Czarny człowiek, Ukochana siądź kolo mnie. Starannie dobrane, znane pieśni rosyjskie w wykonaniu Evgena Malinowskiego, idealnie wpisywały się w nastrój poezji Jesienina, nastrój odwagi, walki, ale przede wszystkim miłości.

Na kolejne Salony, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski zaprasza wszystkich miłośników poezji z terenu naszego powiatu, już w przyszłym roku.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst