Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

90 lat minęło…

Samorząd

„Stęskniła się szkoła za Wami, Wszystkimi swoimi ławkami, Katedra tęskni… I biały orzeł…”. Takimi słowami witali Gości uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie w dzień obchodów 90-lecia szkoły.

Uroczystości odbyły się 3. grudnia w nowo wyremontowanym i zmodernizowanym budynku ZSTiO w Pruszkowie, przy ul. Gomulińskiego. Wśród przybyłych gości obecni byli: Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska Wicestarosta Pruszkowski, Hanna Kuran Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Urszula Wojciechowska Przewodniczącą Rady Powiatu Pruszkowskiego, Jan Starzyński Prezydenta Miasta Pruszkowa, przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego w tym Irena Szewińska, Zenon Licznerski przedstawiciel Ministerstwa Sportu oraz uczniowie i absolwenci Szkoły, a wśród nich Olimpijczyk Tadeusz Cucha.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. w kościele Świętego Józefa Oblubieńca w Pruszkowie, w intencji nauczycieli i pracowników. Po mszy przed gmachem szkoły dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Absolwentów, wśród których znalazło się wielu wspaniałych sportowców, takich jak: Ryszard Katus, brązowy medalista w dziesięcioboju i Ryszard Szymczak, złoty medalista w piłce nożnej. Obydwaj zdobyli medale na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 r. W Monachium startował także Tadeusz Cuch, sprinter, który zajął szóste miejsce w sztafecie 4 x 100 m. Wśród wychowanków ZSTiO: znaleźli się także: Marian Woronin – srebrny medalista w sztafecie 4 x 100 m w Moskwie 1980 r oraz łyżwiarz szybki Sławomir Chmura uczestnik zimowych igrzysk w Vancouver 2010 r. Jednym z najbardziej rozpoznawanych absolwentów pruszkowskiej szkoły jest piłkarz Radosław Majewski, wychowanek Znicza Pruszków, który obecnie występuje w Notthingham Forest w Anglii.

W dalszej części uroczystości, po uroczystym powitaniu przez Wandę Kurek Dyrektora Szkoły, zaproszonych gości wzruszyły piosenki dedykowane pedagogom, a w szczególności „przyjaciołom szkoły”. Miłym akcentem uroczystości była obecność młodzieży z Ukrainy, ze szkoły średniej nr 5 ze Zdołbunowa. Ukraińska młodzież, podbiła serce publiczności, recytując polskie wiersze i śpiewając dobrze wszystkim znane polskie piosenki.

Po koncercie, uczniowie i rodzice bukietem kwiatów wyrazili wdzięczność Staroście Elżbiecie Smolińskiej za ogromne zasługi w rozwój placówki. Iwona Kowalec Przewodniczącą Rady Rodziców podziękowała Powiatowi Pruszkowskiemu za specjalną opiekę nad szkołą i uczniami.

W tym dniu odbyło się także ślubowanie uczniów klas pierwszych. Od 2006 roku ta tradycja wpisała się na stałe w historię szkoły, kiedy to decyzją Rady Pedagogicznej święto szkoły zostało ustalone na dzień 1 grudnia. Końcowym elementem uroczystości było otwarcie Sali Tradycji, powstałej dzięki Absolwentom Szkoły, a w szczególności Panom: Andrzejowi Pruszyńskiemu i Lechowi Sznajderowi. Tego uroczystego aktu dokonali zaproszeni Goście. Każdy w ciszy i skupieniu mógł obejrzeć ekspozycje, aby następnie przejść korytarzami i zatrzymać się przed gablotami, wystawami i powspominać czasy uchwycone na fotografiach pamiętających wydarzenia szkoły.

Na koniec przyszedł czas na symboliczny poczęstunek i tort 90-lecia, którego pierwszy kawałek, jak przystało na gospodarza, ukroiła Pani Dyrektor Wanda Kurek.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst