Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Spotkanie z noblistami znad Wisły, Odry i Niemna

Samorząd

Henryk Sienkiewicz, Maria Curie-Skłodowska, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa i Wisława Szymborska – to doskonale znane każdemu Polakowi nazwiska, które łączy jedno: Nagroda Nobla. Kto jednak wie o tym, że polskie korzenie ma znacznie więcej laureatów tej prestiżowej nagrody? Okazją do poznania ich biografii, losów i związków z Polską stało się spotkanie z Marią i Przemysławem Pilichami, autorami książki „Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna”, które odbyło się w sobotę 9 kwietnia w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury.

„Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna” to drugie wydanie książki, które w stosunku do pierwszego zostało uzupełnione o osiem biografii. Dwóch noblistów o polskich korzeniach przybyło w ostatnich latach: Rosjanin wywodzący się z rodziny warszawskich Żydów Leonid Hurwicz (laureat z 2007 r.) i amerykański uczony Jack W. Szostak (laureat z 2009 r.). Związki z Polską pozostałych sześciu postaci to odkrycia autorów książki.

Książka prezentuje biografie zarówno tych laureatów Nagrody Nobla, których polskie ślady są doskonale znane (np. Guentera Grassa, Isaaka Singera), jak i tych, których związki z Polską są mało znane. Tak jest w przypadku pochodzącego ze Środy Wielkopolskiej niemieckiego fizyka Klausa von Klitzinga, amerykańskiego fizyka Alberta Michelsona, czy izraelskiego chemika Aarona Ciechanovera.

Autorzy podzielili książkę na rozdziały przedstawiające laureatów nagrody z poszczególnych dziedzin, w porządku zgodnym z kolejnością wręczania nagród. Niewątpliwym atutem publikacji są liczne współczesne i archiwalne zdjęcia oraz ryciny. Zdaniem Danuty Parys, dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury, spotkanie z Marią i Przemysławem Pilichami cieszyło się dużym zainteresowaniem społeczności Pruszkowa. – Z radością gościmy twórców na scenie Pałacyku. W promocji książki uczestniczyła zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Możliwość kontaktu z autorami tej publikacji z pewnością dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń – mówiła Danuta Parys.

Spotkanie z Marią i Przemysławem Pilichami, autorami książki „Nobliści znad Wisły, Odry i Niemna” zorganizowali Pruszkowska Książnica, wydawnictwo Muza SA oraz Młodzieżowy Dom Kultury, którego organem prowadzącym jest Powiat Pruszkowski.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst