Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Bieg pod patronatem Starosty Pruszkowskiego "Tędy przeszła Warszawa"

Samorząd

W sobotę 3. października, w dzień po uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego oraz wmurowaniu kamienia węgielnego pod mające powstać Muzeum Dulagu 121 staraniem starostwa pruszkowskiego został zorganizowany bieg dla uczczenia martyrologii mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości, których niemieccy okupanci lokowali w obozie przejściowym i stad kierowali do obozów zagłady lub na przymusowe roboty na terenie Rzeszy. Szacuje się, że przez pruszkowski Dulag przeszło ok. 650 tys osób.

Start biegu odbył się w Piastowie w okolicy Miejskiego Domu Kultury i przebiegał ulicami Warszawską, Broniewskiego oraz Warsztatową wzdłuż zachowanego do czasów obecnych ogrodzenia obozu a meta usytuowana została na terenie obozu obok krzyża symbolicznego miejsca pamięci ofiar obozu przejściowego Dulag 121.

Bieg rozgrywany był na kilku dystansach, a jego dystans określono w zależności od wieku uczestników. I tak, najmłodsi zawodnicy do lat 13 mieli do pokonania odległość 1500 metrów, starsi do 16 musieli przebiec 2 km. W kategoriach do lat 19 a także w tzw. kategorii „open” trasa wyścigu liczyła 4 kilometry. Mimo, że bieg był organizowany po raz pierwszy, frekwencja była nadspodziewanie wysoka. W imprezie wzięło udział ponad 170 zawodniczek i zawodników. Zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych zostali: Mateusz Kurzela z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Pruszkowa i Agnieszka Okrasa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Piastowie. Wśród 16-latków tryumfowali: Maciej Białobrzeski z Gimnazjum nr 4 w Pruszkowie i Iza Cupiał z Gimnazjum 106 w Radości. W kategorii do lat 19 najszybciej pokonali dystans Damian Górka z Liceum Ogólnokształcącego im T. Zana w Pruszkowie i Emilia Kucharska z brwinowskiego Liceum Ogólnokształcącego im J. Iwaszkiewicza. Kategorię „Open” wygrali Maciej Badurek z Mińska Mazowieckiego i Katarzyna Panejko-Wanat z Milanówka. Zwycięzcy poszczególnych kategorii biegowych oprócz gratulacji z rąk Starosty Pruszowskiego Elżbiety Smolińskiej otrzymali puchary oraz cenne nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale. Najmłodszy zawodnik imprezy siedmioletni Tymon Proczek odebrał imponujący rower górski a najstarszy biegacz 58 letni Mirosław Komor stacjonarny rower treningowy. Pucharem za postawę fair play uhonorowany został Damian Górka z LO im Zana w Pruszkowie. Na wyróżnienie zasługują również sponsorzy biegu i fundatorzy nagród p. Marek Nowak, sklep rowerowy „Trzynastka” firmy „Multiman” i „Agata” oraz członkowie pruszkowskiego Koła Platformy Obywatelskiej.

Galeria fotograficzna

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst