Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Święta Niepodległości w Powiecie Pruszkowskim

Samorząd

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski serdecznie zaprasza mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i okolicznych miejscowości do udziału w obchodach Święta Niepodległości. Program tegorocznych dwudniowych uroczystości, przygotowanych przez Powiat, zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Szczególnie serdecznie zapraszamy do wspólnego przemarszu ulicami Pruszkowa. To ważne, abyśmy 11 listopada razem, rodzinnie świętowali Urodziny Niepodległej Polski. Parada rozpocznie się po uroczystej Mszy Świętej, wyruszy z przed Kościoła św. Kazimierza, a zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej w Pruszkowie. W godzinach popołudniowych zapraszamy na tradycyjny Patriotyczny Salon Poezji, w którym fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego przeczytają wielkie gwiazdy polskiej sceny: Daniel Olbrychski, Magdalena Warzecha i Łukasz Nowicki.

Uroczystości zakończy koncert zespołu „Maja Olenderek Ensamble”, którego założycielka jest mieszkanką naszego Powiatu. W tym roku zespół wygrał 6. edycję konkursu muzycznego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Repertuar grupy – od nostalgicznych ballad, przez delikatny dziewczęcy blues i muzykę etniczną, po utwory o melodyce flamenco, a nawet reggae – połączone z atrakcyjnym brzmieniem, gwarantuje przyjemne spędzenie wieczoru.

Dzień wcześniej – 10 listopada – w muzeum Dulag 121 dwa interesujące wydarzenia: koncert pieśni patriotycznych i wykład, związanego z Pruszkowem, profesora Jacka Przygockiego, który przez pryzmat rodzinnych losów, rozważać będzie poszczególne etapy historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

Szczegółowy program obchodów Święta Niepodległości w Powiecie Pruszkowskim

Pierwszy dzień obchodów – 10 listopada 2012 – Muzeum Dulag 121, ul. 3 maja 8a, Pruszków – Wieczór historyczno – muzyczny.

godz. 17.00 – koncert pieśni patriotycznej zatytułowany „Polska Pieśń Niepodległościowa” w wykonaniu duetu wokalnego w składzie: Maria Romejko – sopran i Feliks Gałecki – baryton liryczny z towarzyszeniem kwintetu instrumentalnego. W drugiej części wieczoru około godz.19.00, zaraz po koncercie, spotkanie z prof. Jackiem Przygodzkim poświęcone tematowi „Odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 r. – legionowi emisariusze oraz nastroje i działania społeczne – w oparciu o archiwum rodzinne”.

Drugi dzień obchodów – 11 listopada 2012

godz. 13.15 – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie z udziałem przedstawicieli władz powiatowych, gminnych, pocztów sztandarowych, delegacji organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, urzędów i instytucji, harcerzy, przedstawicieli służb mundurowych, szkół oraz mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego.

ok. godz. 14.15 – PARADA NIEPODLEGŁOŚCI

Trasa przemarszu: od Kościoła św. Kazimierza ulicami: S. Berenta, J.I. Kraszewskiego, B. Prusa, Poznańską, Polskiej Organizacji Wojskowej i 3 Maja do pomnika T. Kościuszki.

Do udziału lub ustawienia się na trasie przemarszu zapraszamy wszystkich mieszkańców Powiatu. Ulicami przejdą m.in. harcerze, samorządowcy, żołnierze, oraz przejadą ułani, pojazdy konne i kołowe z okresu międzywojennego, symbolizujące siły lądowe.

Osoby starsze będą mogły skorzystać, jak co roku, z autokaru, który podstawiony będzie przy Kościele.

godz.15.00 – złożenie wiązanek pod pomnikiem T. Kościuszki i tablicą POW. Osoby starsze lub z ograniczeniami w poruszaniu się będą mogły skorzystać z autokaru ( trasa przejazdu Kościół św. Kazimierz do ul. POW. Powrót z przystankiem pod MDK w Parku Sokoła).

Młodzieżowy Domu Kultury – ul. Kościuszki 41 w Pruszkowie

godz. 17.00 – Patriotyczny Salon Poezji. – Fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego przeczytają znani i wybitni aktorzy sceny polskiej: Daniel Olbrychski, Magdalena Warzecha i Łukasz Nowicki.

godz.19.00 – koncert zespołu „Maja Olenderek Ensamble”.

Bądźmy razem 11 listopada!

Niech tegoroczne Święto Niepodległości będzie dniem patriotyzmu, wolności i radości.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst