Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Niemiecka delegacja z Esslingen z wizytą w Powiecie Pruszkowskim

Samorząd

20 września, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski gościła delegację przedstawicieli niemieckiej fundacji Kreisjugendring Esslingen e.V., składającą się z ustępującego szefa organizacji Kurta Spatlinga, nowego szefa struktury Ralpha Riecka oraz pracownika i tłumacza KRJ Pani Marzeny Kazimierczak. Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami goście zapoznali się z funkcjonowaniem systemu opieki i pomocy społecznej w kontekście zaopatrzenia w te świadczenia osoby niepełnosprawne.

Wizyta nie była przypadkowa. Podpisana przed kilkoma laty umowa o współpracy Powiatu Pruszkowskiego i Miasta Pruszkowa z niemieckim dystryktem Esslingen właśnie tym spotkaniem została po przerwie reaktywowana. Trudno było w kilka godzin zaprezentować wszystkie działania prowadzone przez Powiat Pruszkowski. Wstępem była prezentacja działań oraz wizyta w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowym Urzędzie Pracy. Na długo w pamięci gości pozostaną wizyty w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym na ul. Wapiennej w Pruszkowie, Zespole Ośrodków Wsparcia w Piastowie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie i Domu Pomocy Społecznej w Czubinie. Każda z odwiedzonych instytucji oprócz zakresu działania z dumą prezentowała bazę lokalową, ale przede wszystkim kadrę dla której wykonywana praca jest pasją i misją oraz w której najwyższym dobrem są pensjonariusze i pacjenci.

Kurt Spatlig i Ralf Rieck nie ukrywali pozytywnego zaskoczenia organizacją i funkcjonalnością systemu opieki ukierunkowanej na osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności. Goście wyrazili zainteresowanie przeniesieniem, niektórych rozwiązań na teren niemieckiego Esslingen. Podsumowując wizytę Starosta Elżbieta Smolińska powiedziała „Jestem przekonana, że nasze spotkanie jest zaledwie zwiastunem nowego etapu współpracy. Dzięki partnerstwu Powiatu Pruszkowskiego i Dystryktu Esslingen zapewne zrobimy wiele dobrego dla naszych lokalnych społeczności. Po dzisiejszych rozmowach z Państwem wiem, że tak będzie.”

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst