Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Powiatowy Dzień Dziecka i Rodzicielstwa Zastępczego w Powiecie Pruszkowskim

Samorząd

To już tradycja, że co roku w Powiecie Pruszkowskim odbywa się Powiatowy Dzień Dziecka i Rodzicielstwa Zastępczego, którego organizatorem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie. W tym roku, w pierwszą, czerwcową niedzielę w Pruszkowie w Parku Kościuszki, najmłodsi mieszkańcy naszego powiatu wraz z rodzinami mogli oddać się zabawie na letnim pikniku. Przybyłych na imprezę uroczycie powitała Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski.

Tłumnie zgromadzeni goście mieli okazję do podziwiania występów młodych artystów z terenu Powiatu Pruszkowskiego. Bogaty program prezentowany na scenie Pałacyku Sokoła przyciągnął rzesze widzów. Powiatowy Dzień Dziecka i Rodzicielstwa Zastępczego rozpoczął występ dzieci z Przedszkola Nr 2 w Piastowie w pokazie pt. „Inwazja tańca”. Następnie zgromadzeni goście mogli obejrzeć spektakl podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek w Pruszkowie pod nazwą „Taniec dobra ze złem”. Niezwykłą popularnością cieszył się występ zespołu „Nochci’o”, który tworzą dzieci uchodźców z Czeczenii, prowadzony przez Marinę Hulia. Uchodźcy do zatańczenia lezginki i wspólnego występu namówiły samego Marcina Dorocińskiego. Duże brawa i wielką sympatię widzów zdobyły maluchy z Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie prowadzone przez Aleksandrę Tomasik.

Następnie na scenie w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał konkursu „Cały Powiat Czyta Dzieciom” organizowanego przez Elżbietę Smolińską Starostę Pruszkowskiego z udziałem Ewy Telegi i Marcina Dorocińskiego oraz zaproszonych finalistów etapów gminnych. Całość poprowadził znany reżyser teatralny Waldemar Matuszewski. Dla dodania ducha i odwagi uczestnikom finału, do lektury czwartego rozdziału „Kajtusia Czarodzieja” postanowiono włączyć – oczywiście poza konkursem – główną inicjatorkę całego przedsięwzięcia Panią Starostę i aktorów. Ze względu na doskonałe przygotowanie i wyrównany poziom uczestników finału, jury postanowiło jednogłośnie przyznać sześć pierwszych, równorzędnych miejsc. Nagrodę ufundowała i wręczyła Starosta Elżbieta Smolińska. Nagrodą był e-czytnik, który zawierał 2 GB pięknego polskiego słowa tzn. 6000 tytułów literatury klasycznej i 600 lektur szkolnych.

Pół godziny później na tej samej scenie odbył się Salon Poezji K40 – pod tytułem „Alicja w Krainie Czarów” z udziałem wybitnych aktorów Krzysztofa Tyńca, Ewy Telegi, Anny Gorajskiej, którym śpiewem towarzyszyła Paulina Łuba i Rafał Grząka na akordeonie.

Jednak serce publiczności zgromadzonej w MDK zdobyła grupa teatralna „Teatr Wielkie Jajo” Stowarzyszenia K40 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pruszkowie, która wystąpiła w bardzo wzruszającym przedstawieniu „Moje miejsce”. Aktorzy z tym przedstawieniem zajęli 6 miejsce w ogólnopolskim konkursie teatrów osób niepełnosprawnych intelektualnie Albertiana 2012.

Na najmłodszych gości czekało wiele atrakcji m.in. namiot Muzeum Dulag 121, gdzie odbywały się gry i zabawy o tematyce historycznej, dmuchane zamki, baseny z piłeczkami, trampoliny, kule wodne, kula sferyczna, a także zawody sportowe. Młodzieżowy Dom Kultury przygotował kącik z malowaniem buzi oraz ogród rzeźby. Atrakcją, która cieszyła się dużym zainteresowaniem było Cyrkowe Miasteczko Zabaw, w którym animatorzy przebrani za cyrkowców wcielili się w role: dyrektora cyrku, iluzjonisty, treserki dzikich zwierząt, siłacza, szczudlarza, człowieka gumy. Na imprezie nie zabrakło, także harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego w Pruszkowie, którzy w swoim namiocie przygotowali ekspozycję nt. Szarych szeregów. Dodatkowo przeprowadzali szkolenia dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które cieszyły się niezwykłą popularnością.

Ponadto w Filii Nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pruszkowie odbyło się spotkanie czytelnicze z autorem książek dla dzieci Panem Tomaszem Trojanowskim.

Na festynie nie zabrakło Fundacji Toto Animo, która zorganizowała dla zebranych gości czytanie bajek kaukaskich i czeczeńskich oraz warsztaty na temat – „Jak odczuwają osoby z autyzmem”. Ponadto Związek Harcerstwa Polskiego przygotował akcję pn. „Świadomy – bezpieczny”, czyli pokaz pierwszej pomocy, jak również wystawę na temat Szarych Szeregów pt. „Ci którzy dali nam przyszłość”. Ogromnym zainteresowaniem nie tylko najmłodszych mieszkańców Powiatu, ale też tych starszych, cieszyły się pokazy wozu strażackiego oraz policyjnego udostępnione przez służby, które na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo.

Powiatowy Dzień Dziecka i Rodzicielstwa Zastępczego stał się także doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy mieszkańców Powiatu na temat pieczy zastępczej. Przy stoisku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie, każdy zainteresowany mógł uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Pracownicy PCPR zachęcali gości do udziału w szkoleniach dla rodzin zastępczych, które mają na celu przygotowanie do pełnienia tej odpowiedzialnej funkcji .

Powiatowy Dzień Dziecka i Rodzicielstwa Zastępczego cieszył się niebywałą frekwencją oraz wielkim zadowoleniem zgromadzonych gości.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst