Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Święta Niepodległości

Samorząd

Dwudniowe obchody Święta Niepodległości, przygotowane przez Powiat Pruszkowski, zgromadziły dużą liczbę mieszkańców Pruszkowa i powiatu. Było patriotycznie, radośnie i wesoło.

10 listopada – pierwszy dzień obchodów

Pierwszego dnia obchodów, 10 listopada, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie prof. Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła wykład. pt. „Literatura polska wobec I wojny światowej i odzyskania niepodległości”. Licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu, aktywnie uczestniczyli w wykładzie, zadając wiele szczegółowych pytań.

11 listopada – drugi dzień obchodów

W piątek, 11 listopada, przypadła 93 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Dzień ten został ustanowiony świętem państwowym już w kwietniu 1937 roku. Święto zniesione w czasach PRL, przywrócone zostało, jako Narodowe Święto Niepodległości w roku 1989.
Z tej okazji, wzorem lat ubiegłych, w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie, odprawiona została msza świętą za Ojczyznę. W ten sposób rozpoczął się drugi dzień obchodów Święta Niepodległości w naszym powiecie. Uczestniczyli w nim kombatanci, przedstawiciele parlamentu, władze Powiatu Pruszkowskiego, władze gmin z naszego terenu, młodzież, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Oprawę Mszy przygotował akademicki chór Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy pod kierunkiem Michała Dąbrowskiego. Harcerze i zuchy z hufca ZHP Pruszków przyszli do świątyni z biało czerwonymi balonami, które w niesamowity sposób podkreśliły atmosferę i znaczenie tego pięknego, narodowego święta. Wiele osób miało przypięte kotyliony, które zostały specjalnie przygotowane na tę okazję przez Powiat Pruszkowski i rozdane przed mszą jej uczestnikom. W przemówieniu wygłoszonym po zakończeniu mszy, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski mówiła o tym, że „warto być razem, w taki dzień i warto się cieszyć z wolności, która została dana nam Polakom, po wielu latach cierpień i walk”. Następnie Starosta swoje słowa skierowała przede wszystkim do młodzieży. „Pokazujcie wolność w konkretnym działaniu – w wyborze tego, co wartościowe. Patriotycznym obowiązkiem każdego z Was jest współtworzenie bezpiecznej i spokojnej Polski. Znajdźcie czas na poświecenie odrobiny uwagi sobie i sprawom wspólnym. Czasami proste gesty, czy zachowania, które w powszedniości dnia, mogą wydawać się mało istotne, tworzą obraz współczesnego patriotyzmu”. Z kościoła św. Kazimierza uczestnicy uroczystości udali się na Żbików, gdzie delegacje pruszkowskich szkół, organizacji, stowarzyszeń, instytucji oraz urzędów złożyły pamiątkowe wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej.

Patriotyczny Salon Poezji

O godz.17.00, w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie, przy licznie zgromadzonej publiczności, odbył się Patriotyczny Salon Poezji, specjalnie przygotowany na to święto. Salon poprowadziła aktorka Ewa Telega. W programie wystąpili znani i lubiani aktorzy. Zbigniew Zamachowski przeczytał oryginalne przemówienia, odezwy i rozkazy Marszałka Józefa Piłsudskiego, a Krystyna Tkacz czytała poezję Jana Lechonia, nawiązującą do obchodów święta 11 listopada. Towarzyszył im duet śpiewaków operowych: Pauliny Łuby i Stanisława Zyskowskiego oraz na akordeonie Rafał Brząkana.

Koncert Zespołu Vintage

W tym samym miejscu, odbył się koncert rockowy, popularnego zespołu Vintage. Z zespołem wystąpił Mikołaj Krawczyk, znany jako Paweł z serialu „Pierwsza miłość”. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich był udział wielu starszych osób w koncercie, które dobrze bawiły się razem z młodzieżą. Wokalista zespołu Krzysztof Wałecki w ciepły i zabawny sposób poprowadził cały występ. Dowcipne komentarze oraz dobra rockowa muzyka wprawiła uczestników koncertu w bardzo radosny nastrój. Na koniec artyści zostali nagrodzeni brawami.

Tegoroczny 11 listopada mieszkańcy powiatu spędzili spokojnie i patriotycznie, nie zapominając o radości, jaką ten dzień niesie.
Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski serdecznie dziękuje mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego za liczny udział w obchodach Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst