Welcome to Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Welcome to Powiat Pruszkowski

Obchody Święta Niepodległości

Samorząd

Dwudniowe obchody Święta Niepodległości, przygotowane przez Powiat Pruszkowski, zgromadziły dużą liczbę mieszkańców Pruszkowa i powiatu. Było patriotycznie, radośnie i wesoło.

10 listopada – pierwszy dzień obchodów

Pierwszego dnia obchodów, 10 listopada, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie prof. Maria Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosiła wykład. pt. „Literatura polska wobec I wojny światowej i odzyskania niepodległości”. Licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu, aktywnie uczestniczyli w wykładzie, zadając wiele szczegółowych pytań.

11 listopada – drugi dzień obchodów

W piątek, 11 listopada, przypadła 93 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. Dzień ten został ustanowiony świętem państwowym już w kwietniu 1937 roku. Święto zniesione w czasach PRL, przywrócone zostało, jako Narodowe Święto Niepodległości w roku 1989.
Z tej okazji, wzorem lat ubiegłych, w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie, odprawiona została msza świętą za Ojczyznę. W ten sposób rozpoczął się drugi dzień obchodów Święta Niepodległości w naszym powiecie. Uczestniczyli w nim kombatanci, przedstawiciele parlamentu, władze Powiatu Pruszkowskiego, władze gmin z naszego terenu, młodzież, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Oprawę Mszy przygotował akademicki chór Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy pod kierunkiem Michała Dąbrowskiego. Harcerze i zuchy z hufca ZHP Pruszków przyszli do świątyni z biało czerwonymi balonami, które w niesamowity sposób podkreśliły atmosferę i znaczenie tego pięknego, narodowego święta. Wiele osób miało przypięte kotyliony, które zostały specjalnie przygotowane na tę okazję przez Powiat Pruszkowski i rozdane przed mszą jej uczestnikom. W przemówieniu wygłoszonym po zakończeniu mszy, Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski mówiła o tym, że „warto być razem, w taki dzień i warto się cieszyć z wolności, która została dana nam Polakom, po wielu latach cierpień i walk”. Następnie Starosta swoje słowa skierowała przede wszystkim do młodzieży. „Pokazujcie wolność w konkretnym działaniu – w wyborze tego, co wartościowe. Patriotycznym obowiązkiem każdego z Was jest współtworzenie bezpiecznej i spokojnej Polski. Znajdźcie czas na poświecenie odrobiny uwagi sobie i sprawom wspólnym. Czasami proste gesty, czy zachowania, które w powszedniości dnia, mogą wydawać się mało istotne, tworzą obraz współczesnego patriotyzmu”. Z kościoła św. Kazimierza uczestnicy uroczystości udali się na Żbików, gdzie delegacje pruszkowskich szkół, organizacji, stowarzyszeń, instytucji oraz urzędów złożyły pamiątkowe wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki i tablicą Polskiej Organizacji Wojskowej.

Patriotyczny Salon Poezji

O godz.17.00, w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie, przy licznie zgromadzonej publiczności, odbył się Patriotyczny Salon Poezji, specjalnie przygotowany na to święto. Salon poprowadziła aktorka Ewa Telega. W programie wystąpili znani i lubiani aktorzy. Zbigniew Zamachowski przeczytał oryginalne przemówienia, odezwy i rozkazy Marszałka Józefa Piłsudskiego, a Krystyna Tkacz czytała poezję Jana Lechonia, nawiązującą do obchodów święta 11 listopada. Towarzyszył im duet śpiewaków operowych: Pauliny Łuby i Stanisława Zyskowskiego oraz na akordeonie Rafał Brząkana.

Koncert Zespołu Vintage

W tym samym miejscu, odbył się koncert rockowy, popularnego zespołu Vintage. Z zespołem wystąpił Mikołaj Krawczyk, znany jako Paweł z serialu „Pierwsza miłość”. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich był udział wielu starszych osób w koncercie, które dobrze bawiły się razem z młodzieżą. Wokalista zespołu Krzysztof Wałecki w ciepły i zabawny sposób poprowadził cały występ. Dowcipne komentarze oraz dobra rockowa muzyka wprawiła uczestników koncertu w bardzo radosny nastrój. Na koniec artyści zostali nagrodzeni brawami.

Tegoroczny 11 listopada mieszkańcy powiatu spędzili spokojnie i patriotycznie, nie zapominając o radości, jaką ten dzień niesie.
Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski serdecznie dziękuje mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego za liczny udział w obchodach Święta Niepodległości.

Galeria zdjęć

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst