Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

67. rocznica likwidacji Obozu Przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie

Samorząd

30 września odbyły się obchody 67. rocznicy likwidacji Obozu Przejściowego w Pruszkowie. W uroczystościach wzięli udział kombatanci oraz przedstawiciele samorządów, poczty sztandarowe, młodzież, harcerze i mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego.

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, podczas uroczystości, w swoim wystąpieniu nawiązała do wizyty Pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP i rozwiązania przez niego Komitetu Honorowego Budowy Muzeum Dulag 121. Podkreśliła, że rola Muzeum Dulag 121 jest nie do przecenienia. Jego podstawową misją jest wzbogacanie wiedzy historycznej współczesnego pokolenia. Już teraz Muzeum stało się bardzo ważnym elementem wychowania patriotycznego młodzieży z całej Polski.

Podczas obchodów 67. rocznicy likwidacji Obozu, medalami „Pro Memoria”, przyznawanymi przez Kierownika Urzędu ds. Kombatantów, odznaczeni zostali Irena Horban Sekretarz pruszkowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Jan Starzyński Prezydent Miasta Pruszkowa.

Uroczystą Mszę Świętą odprawił Ksiądz Józef Tchórz, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, po której zostały złożone kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ofiary Obozu Przejściowego Dulag 121.

Obóz Przejściowy Dulag 121 powstał 6 sierpnia 1944 roku w Pruszkowie dla ludności przymusowo wysiedlonej w Warszawy. Zlokalizowano go na terenie warsztatów naprawczych taboru kolejowego. Jako pierwsi do obozu dotarli oszczędzeni mieszkańcy Woli i Ochoty. Trzeba było zorganizować dla nich żywność i opiekę sanitarną. Zadbali o to przedstawiciele charytatywnej Rady Głównej Opiekuńczej i mieszkańcy Pruszkowa.

W ciągu trzech miesięcy (sierpień – październik 1944 roku) przez obóz przeszło około 650 000 warszawiaków, z tego około 165 000 zdolnych do pracy wywieziono na roboty do Niemiec, a 50 000 trafiło do obozów koncentracyjnych, pozostali zostali wyprowadzeni nielegalnie przez polski personel sanitarny i gospodarczy, pozostali zaś zostali rozwiezieni do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst