Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Dęby Pamięci ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

Samorząd

Posadzone 15 kwietnia 2011 roku trzy dęby poświęcono nadkomisarzowi policji Antoniemu Bąkowi z Pruszkowa i aspirantowi Stefanowi Kaliskiemu komendantowi posterunku policji w Brwinowie, zamordowanym w 1940 r. w Twerze oraz Władysławowi Gomulińskiemu majorowi Wojska Polskiego, zamordowanemu w 1940 r. w Katyniu.

Dęby symbolizują trzy ofiary zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy NKWD. Drzewa zostały zasadzone przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie, w ramach ogólnopolskiego programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego głównym celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Budowanie tego ogólnopolskiego, żywego pomnika stało się cenną inicjatywą edukacyjno – patriotyczną, dzięki której młode pokolenie poznaje historię Polski przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. W programie uczestniczy już ponad 3000 placówek z kraju i za granicy. Z dnia na dzień wzbogaca się archiwum dokumentacyjno – informacyjne o zamordowanych w 1940 roku na terenie Rosji Radzieckiej.

W uroczystościach w Pruszkowie uczestniczyli m.in. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Arkadiusz Kosiński Burmistrz Brwinowa oraz przedstawiciele szkół i organizacji społecznych.

Starosta Elżbieta Smolińska rozsypała wokół dębów ziemię przywiezioną z cmentarza w Miednoje, gdzie pogrzebane zostały ofiary zamordowane w twerskim więzieniu NKWD. W przejmujący sposób mówiła o bohaterach uroczystości: – Musimy pamiętać o tym, że ludzie, którzy tam ginęli byli wspaniałymi obywatelami. Tam, na nieludzkiej ziemi, stracili wiarę, nadzieję i miłość jednym strzałem w tył głowy. Dzisiaj pochylamy się nad ich mogiłami, oddając im cześć.

W intencji ofiar zbrodni katyńskiej została odprawiona msza polowa, koncelebrowana przez księdza Dariusza Boguszewskiego, proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w Pruszkowie oraz księdza Józefa Jachimczaka, kapelana Komendy Stołecznej Policji. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odsłonili pamiątkowe tablice i zaprezentowali program artystyczny, poświęcony zbrodni i jej ofiarom.

W ramach programu „Katyń……. Ocalić od zapomnienia” w całej Polsce ma zostać posadzonych 21 857 dębów – tyle, ilu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb zostało zamordowanych na rozkaz Stalina w Katyniu, Charkowie i Twerze w 1940 r. Do tej pory posadzono ok. 3 tys. drzew.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst