Dęby Pamięci ku czci ofiar zbrodni katyńskiej

Samorząd

Posadzone 15 kwietnia 2011 roku trzy dęby poświęcono nadkomisarzowi policji Antoniemu Bąkowi z Pruszkowa i aspirantowi Stefanowi Kaliskiemu komendantowi posterunku policji w Brwinowie, zamordowanym w 1940 r. w Twerze oraz Władysławowi Gomulińskiemu majorowi Wojska Polskiego, zamordowanemu w 1940 r. w Katyniu.

Dęby symbolizują trzy ofiary zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy NKWD. Drzewa zostały zasadzone przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie, w ramach ogólnopolskiego programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, którego głównym celem jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Budowanie tego ogólnopolskiego, żywego pomnika stało się cenną inicjatywą edukacyjno – patriotyczną, dzięki której młode pokolenie poznaje historię Polski przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. W programie uczestniczy już ponad 3000 placówek z kraju i za granicy. Z dnia na dzień wzbogaca się archiwum dokumentacyjno – informacyjne o zamordowanych w 1940 roku na terenie Rosji Radzieckiej.

W uroczystościach w Pruszkowie uczestniczyli m.in. Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski, Arkadiusz Kosiński Burmistrz Brwinowa oraz przedstawiciele szkół i organizacji społecznych.

Starosta Elżbieta Smolińska rozsypała wokół dębów ziemię przywiezioną z cmentarza w Miednoje, gdzie pogrzebane zostały ofiary zamordowane w twerskim więzieniu NKWD. W przejmujący sposób mówiła o bohaterach uroczystości: – Musimy pamiętać o tym, że ludzie, którzy tam ginęli byli wspaniałymi obywatelami. Tam, na nieludzkiej ziemi, stracili wiarę, nadzieję i miłość jednym strzałem w tył głowy. Dzisiaj pochylamy się nad ich mogiłami, oddając im cześć.

W intencji ofiar zbrodni katyńskiej została odprawiona msza polowa, koncelebrowana przez księdza Dariusza Boguszewskiego, proboszcza parafii św. Józefa Oblubieńca w Pruszkowie oraz księdza Józefa Jachimczaka, kapelana Komendy Stołecznej Policji. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odsłonili pamiątkowe tablice i zaprezentowali program artystyczny, poświęcony zbrodni i jej ofiarom.

W ramach programu „Katyń……. Ocalić od zapomnienia” w całej Polsce ma zostać posadzonych 21 857 dębów – tyle, ilu polskich żołnierzy i funkcjonariuszy innych służb zostało zamordowanych na rozkaz Stalina w Katyniu, Charkowie i Twerze w 1940 r. Do tej pory posadzono ok. 3 tys. drzew.

Skip to content