Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

„Katyń – ocalić od zapomnienia”

Samorząd

W dniu 10 marca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie odbyło się spotkanie, związane z realizacją drugiej części programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy nauczycieli szkoły i Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządów powiatowego i miejskiego, Komendy Głównej Policji i Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie, dyrektorzy szkół i przedstawiciele instytucji kulturalno-oświatowych z terenu Powiatu Pruszkowskiego.

Podczas spotkania uczniowie II klasy liceum ZSTiO omówili ideę programu skierowanego do szkół, nauczycieli, uczelni, samorządów terytorialnych, parafii i stowarzyszeń. Szkoła przystąpiła do realizacji programu 15 stycznia 2011 r. Dotychczas odbyły się prelekcje o zbrodni katyńskiej prowadzone przez Józefa Bocheńskiego, przedstawiciela Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Uczniowie zapoznali się z materiałami archiwalnymi, literaturą, zdjęciami i prezentacją multimedialną ukazującą losy zamordowanych Polaków w Katyniu, Twerze i Charkowie.
Uczestnicy spotkania zwiedzili trzy połączone wystawy pn. „Policja Państwowa na północno-wschodnich kresach Rzeczypospolitej 1919 – 1939”, „Na nieludzkiej ziemi Charków – Katyń – Miednoje” oraz „Policjanci II Rzeczypospolitej w dołach śmierci Miednoje”. Symbolicznego otwarcia wystaw dokonała Hanna Kuran Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Waldemar Perdion szef Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie i autor jednej z nich Aleksander Załęski. Wystawy można zwiedzać do końca kwietnia 2011r.
Uczniowie ZSTiO zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się utwory tematycznie związane z realizowanym przez szkołę programem poświęconym zbrodni katyńskiej. Licealiści recytowali m.in. utwór Zbigniewa Herberta „Guziki”, a gimnazjaliści – wiersz Feliksa Konarskiego „Katyń”.
Program spotkania uzupełniła prelekcja mjr. Zygmunta Kowalczyka pn. „Policja Państwowa w latach 1919 – 1939” oraz autora wystawy Aleksandra Załęskiego z ekshumacji przeprowadzonych w latach 1991 i 1995 w Katyniu, Charkowie i Miednoje, w których uczestniczył.

Kolejnym punktem realizacji programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” będzie sadzenie dębów na trenie ZSTiO. Uroczystość odbędzie się 15 kwietnia o godz. 12.00. Dęby zostaną poświęcone oficerom z terenu Powiatu Pruszkowskiego zamordowanym przez NKWD w 1940 r.: Antoniemu Bąkowi, Stefanowi Kaliskiemu i Władysławowi Gomulińskiemu. Wydarzenia związane z realizacją programu ‘Katyń – ocalić od zapomnienia” zostały także zrelacjonowane i udokumentowane na stronie internetowej www.swpfg.pl.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst