Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”

Samorząd

W piątek, 25 września na terenie dawnego obozu Dulag 121 pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa” odbyły się obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości oraz do zapoznania się z listem Andrzeja Dudy Prezydenta RP (List)

Obchody zgromadziły osoby w każdym wieku. Cechą wspólną wszystkich uczestników było zainteresowanie historią Polski oraz szacunek dla tych, którzy znaleźli w obozie Przejściowym Dulag 121, który powstał 6 sierpnia 1944 roku w Pruszkowie dla ludności przymusowo wysiedlonej w Warszawy. Zlokalizowano go na terenie warsztatów naprawczych taboru kolejowego. Jako pierwsi do obozu dotarli oszczędzeni mieszkańcy Woli i Ochoty. Trzeba było zorganizować dla nich żywność i opiekę sanitarną. Zadbali o to przedstawiciele charytatywnej Rady Głównej Opiekuńczej, mieszkańcy Pruszkowa oraz okolicznych miejscowości.

W ciągu trzech miesięcy (sierpień – październik 1944 roku) przez obóz przeszło około 550 000 warszawiaków, z tego około 165 000 zdolnych do pracy wywieziono na roboty do Niemiec, a 50 000 trafiło do obozów koncentracyjnych, pozostali zostali wyprowadzeni nielegalnie przez polski personel sanitarny i gospodarczy, pozostali zaś zostali rozwiezieni do różnych miejscowości Generalnego Gubernatorstwa.

Galeria fotograficzna

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst