Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Premiera filmu Dulag 121

Samorząd

W dniu obchodów Święta Niepodległości Powiat Pruszkowski zorganizował premierowy pokaz filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Adama Gzyrę „Dulag 121”.

Film powstał w ramach projektu ekspozycji multimedialnej pruszkowskiego Muzeum Dulagu i początkowo miał być zaprezentowany uczestnikom i gościom uroczystości otwarcia muzeum. Niestety, pogoda uniemożliwiła wtedy projekcję filmu.

Projekcja filmu tym razem odbyła się bez niespodzianek. Sala konferencyjna nowego budynku Starostwa, w której zaprezentowano film z trudem pomieściła prawie dwustu gości, uczestników tegorocznych obchodów Święta Niepodległości, kombatantów, młodzież pruszkowskich szkół i mieszkańców miasta. Wśród zgromadzonej publiczności obecni byli bohaterowie filmu, świadkowie dramatycznych wydarzeń sprzed lat.

Film Dulag 121 jest dokumentem i zarazem rodzajem eksponatu będącego swoistym hołdem złożonym społeczeństwu Pruszkowa i okolicznych miejscowości, lekarzom, pielęgniarkom, duchownym a także zwyczajnym ludziom, którzy z narażeniem życia starali się przyjść z pomocą potrzebującym. Setki tysięcy mieszkańców stolicy, którzy po upadku Powstania Warszawskiego, wygnani ze swoich domów i umieszczonych w obozie przejściowym Dulag 121, zorganizowanym na terenie zakładów kolejowych w Pruszkowie, oczekiwało tu w nieludzkich warunkach na deportację do obozów koncentracyjnych lub na przymusowe roboty do Niemiec. Ocenia się, że przez pruszkowski Dulag przeszło ok. 650 tys osób.

Wielu z nich przetrwało dzięki heroicznej postawie i bezinteresownemu poświeceniu mieszkańców Pruszkowa, którzy organizowali żywność, koce, ubrania, pomoc medyczną a w wielu przypadkach pomoc w ucieczkach. Film, którego akcja składa się z szeregu rozmów z żyjącymi świadkami, organizatorami pomocy, oraz byłymi więźniami, którym udało się przeżyć i zachować w pamięci tragiczne wydarzenia.

Projekcję filmu zakończyło spotkanie z jego bohaterami oraz jednym z nich, więźniem obozu i autorem historycznej monografii „Tędy przeszła Warszawa”, Zdzisławem Zaborskim.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst