Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody Święta Niepodległości

Samorząd

W czwartek, 11 listopada cała Polska świętowała 92 rocznicę odzyskania państwowości. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pruszkowie rozpoczęły się uroczystą Mszą Święta w intencji Ojczyzny w kościele św. Kazimierza.

Polska odzyskała wolność w 1918 roku, po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada ustanowiony został świętem państwowym w kwietniu 1937 roku. Zniesione w czasach PRL, przywrócone zostało jako Narodowe Święto Niepodległości w roku 1989. Data 11 listopada jest umowna, wiąże się z kapitulacją Niemiec na froncie zachodnim I wojny światowej oraz przekazaniem władzy Naczelnego Dowódcy Wojsk Polskich Józefowi Piłsudskiemu.

W uroczystej Mszy św. w kościele św. Kazimierza uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta, poczty sztandarowe, delegacje organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, urzędów i instytucji, służb mundurowych, harcerze pruszkowskich szkół i licznie przybyli mieszkańcy Pruszkowa i gmin powiatu pruszkowskiego.

W przemówieniu wygłoszonym po zakończeniu Mszy św., Starosta Pruszkowski, Elżbieta Smolińska mówiła o potrzebie zachowania pamięci o przeszłości, która pozwoli budować nowe oblicze Polski.

Z kościoła św. Kazimierza uczestnicy uroczystości przenieśli się na Żbików, gdzie delegacje pruszkowskich organizacji, stowarzyszeń, instytucji i urzędów złożyły pamiątkowe wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Interesującym novum tegorocznych obchodów świeta, była premierowa projekcja dokumentalnego filmu Adama Gzyry „Dulag 121” zorganizowana w sali konferencyjnej w gmachu Powiatu Pruszkowskiego.

Film poświecony został mieszkańcom Pruszkowa i okolicznych miejscowości, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc wypędzonym mieszkańcom stolicy po upadku Powstania Warszawskiego i więzionym w nieludzkich warunkach w obozie przejściowym utworzonym na terenie pruszkowskich zakładów kolejowych.

Obchody Święta Niepodległości zakończył wieczorny koncert patriotyczny w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst