Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

„Kiedy kłamstwo było cnotą”

Samorząd

W niedzielę 18 stycznia br. w Muzeum Dulag 121 odbyło się spotkanie z cyklu literatura i historia, poświęcone Annie Danucie Sławińskiej – sanitariuszce i tłumaczce, która od 16 sierpnia 1944 r. do końca istnienia obozu pomagała jego więźniom, narażając przy tym własne życie.

Historię tej wspaniałej i dzielnej kobiety licznie zebranym mieszkańcom powiatu i okolic przybliżyła jej córka Bożena Sławińska. Fragmenty książki pt. „Kiedy kłamstwo było cnotą” autorstwa bohaterskiej sanitariuszki przeczytały znane polskie aktorki Ewa Ziętek oraz Lucyna Malec.

Warto podkreślić, że spotkanie było okazją do promocji drugiego wydania książki wydanej przez Wydawnictwo Gondwana, która została powtórnie zredagowana i opatrzona przypisami i komentarzami historycznymi oraz uzupełniona planem obozu Durchgangslager 121 opracowanym przez pracowników naszego Muzeum. Publikacja ta zawiera bardzo osobiste wspomnienia Anny Danuty Sławińskiej, które obejmują prawie cały okres istnienia obozu funkcjonującego na terenie Warsztatów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie, aż do likwidacji go przez Niemców.

Wspomnienia te są jedyną książką wspomnieniową poświęconą w całości obozowi. Stanowią najobszerniejsze tego typu świadectwo oraz źródło wiedzy o jego działalności i o panujących w nim relacjach ludzkich oraz o ciężkich warunkach, w których przebywała ludność cywilna wypędzona przez Niemców z Warszawy. Książka została wzbogacona również o wątki związane z Powstaniem Warszawskim, ponieważ Pani Anna Danuta Sławińska była także sanitariuszką w Szpitalu św. Stanisława na Woli, gdzie przeżyła „Czarną sobotę” – rzeź ludności dzielnicy.

Foto

Foto

Foto

Foto

Foto

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst