Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Profesor Władysław Bartoszewski w Muzeum Dulag 121

Samorząd

23 października w siedzibie Muzeum Dulag 121 na pruszkowskim Żbikowie odbyło się spotkanie prof. Władysława Bartoszewskiego z licznie zgromadzonymi mieszkańcami powiatu. Profesor przybył do naszego muzeum na zaproszenie Elżbiety Smolińskiej Starosty Pruszkowskiego. Spotkanie było ostatnim elementem Obchodów 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego organizowanych przez Powiat Pruszkowski.

Tematem wykładu, a właściwie historycznej gawędy, jak zaznaczył na wstępie prof. Bartoszewski, była jego konspiracyjna działalność w trakcie i po Powstaniu Warszawskim, a szczególnie jej wątki związane z Pruszkowem, okazało się że było ich naprawdę nie mało.

Nasz wspaniały Gość barwnie opowiadał m.in. o współpracy z Kazimierzem Moczarskim, autorem słynnych „Rozmów z katem”, o swoich kontaktach z pracownikami obozu Durchgangslager 121, a także wspólnej z Władysławem Cichockim brawurowej akcji konspiracyjnej.W spotkaniu wziął udział również Szef Kancelarii Premiera – Minister Jacek Cichocki wspólnie z małżonką i córką, którzy historią rodzinną związani są z Pruszkowem i Muzeum Dulag 121.

Po wystąpieniu prof. Władysław Bartoszewski, Minister Jacek Cichocki wspólnie ze Starostą Elżbieta Smolińską złożyli kwiaty pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, upamiętniającym więzionych w obozie przejściowym w Pruszkowie.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst