Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim

Samorząd

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim.

Obchodzona w tym roku rocznica Powstania Warszawskiego będzie miała szczególny wymiar dla Powiatu Pruszkowskiego i jest wyjątkową okazją do uczczenia pamięci wszystkich, którzy w okrutny sposób zostali doświadczeni przez wojnę. Na naszym terenie wydarzyła się tragedia warszawiaków skazanych na Exodus z bohaterskiego miasta. To stąd, tysiące ludności cywilnej, często z rodzinami, zostały rozesłane do obozów koncentracyjnych lub na roboty do Niemiec. W świadomości naszej lokalnej społeczności, miejsce, w którym dziś znajduje się Muzeum Dulag 121, jest hołdem dla uczestników Powstania Warszawskiego. To ukłon oddany ludności cywilnej, która od 6 sierpnia 1944 r., z opanowanych przez Niemców warszawskich dzielnic, była bezwzględnie wypędzana do obozów przejściowych – w szczególności do Durchgangslager 121 w Pruszkowie.

To również hołd oddany mieszkańcom Powiatu Pruszkowskiego i okolic, którzy z oddaniem, poświęceniem i narażeniem życia, w każdy możliwy sposób, udzielali pomocy więzionym.

W celu uczczenia i upowszechnienia lokalnego dziedzictwa historycznego i udokumentowania bohaterstwa i ofiarności naszych przodków, Starosta Elżbieta Smolińska zaprasza do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów, których nadrzędnym celem jest wielopokoleniowa integracja wszystkich mieszkańców, wokół miejsc i faktów związanych z Powstaniem Warszawskim. We wrześniu i październiku odbędą się wystawy, spektakl teatralny, spotkania literackie i poetyckie, koncerty, rekonstrukcja historyczna, pokazy filmów oraz konferencja naukowa. Główne uroczystości zaplanowane są w niedzielę, 7 września. Pozostałe spotkania będą miały miejsce w różne dni września i października.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego i działań zaplanowanych do realizacji przez samorząd powiatowy w celu uczczenia tak ważnego wydarzenia, mamy nadzieję, że propozycje spotkają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego i powiatów ościennych.

Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej objął honorowym patronatem całość obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego.

WRZESIEŃ

5 września – piątek, godz. 18.00
Starostwo Powiatowe w Pruszkowie, ul. Drzymały 30, sala konferencyjna 4 piętro

Prezentacja książki „Mieszkańcy Powiatu Pruszkowskiego w Powstaniu Warszawskim”. Na książkę składa się 460 not biograficznych mieszkańców obecnego Powiatu Pruszkowskiego, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim. Materiał został opracowany przez Zdzisława Zaborskiego, Jana Cierlińskiego i Aleksandrę Wojdę, pracownika Muzeum Dulag 121. Jest to pierwszy tom zbioru, który będzie uzupełniany przysyłanymi przez rodziny informacjami o kolejnych osobach.

Spotkanie z bohaterkami książki „Sierpniowe Dziewczęta – 44” i jej autorką Patrycją Bukalską.

21 opowieści o walce, smaku wolności, miłości, śmierci i marzeniach zrelacjonowane przez łączniczki, sanitariuszki i żołnierki. Czasami te dziewczęta wykonywały szarą, niewdzięczną pracę na zapleczu walk – prały, gotowały, szyły. Poznajemy wydarzenia powstańcze i ich ocenę z perspektywy młodych dziewcząt, które zderzyły się z brutalnością wojny. O swoich powstańczych doświadczeniach opowiadają m.in. Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Alina Janowska.

Wernisaż wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim” przygotowanej przez Muzeum Niepodległości.

Wystawa prezentuje 57 biogramów uczestniczek Powstania, zarówno tych rozpoznawalnych, jak i tych niemal nieznanych. W okresie walk powstańczych kobiety walczyły obok mężczyzn na pierwszej linii, niosły pomoc rannym, dbały o zaopatrzenie oddziałów. Ryzykowały tak samo jak mężczyźni i ginęły wśród ruin stolicy. Razem z kolegami dzieliły trudy niewoli w obozach jenieckich w Niemczech, skąd często trafiały do polskich formacji na Zachodzie. Kobiety oddały też walczącemu krajowi swoich najbliższych: mężów, synów i braci. Po wojnie dbały również o zachowanie pamięci o tamtych dniach i ich bohaterach. Poznamy biogramy lekarek, sanitariuszek, harcerek. Wśród nich m. in. Elżbiety Zawackiej, która stała się legendą Armii Krajowej jako jedyna kobieta wśród cichociemnych ; Marii Wittekówny, pierwszej kobiety generała; Krystyny Krahelskiej, autorki popularnej piosenki powstańczej „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

6 września – sobota, godz. 20.00
Teren Millennium Logistic Parks w pobliżu Muzeum Dulag 121.

Spektakl teatralny „Babie lato” oparty na tekście Jerzego Kowalskiego – uciekiniera z Warszawy. Przedstawia Podkowę Leśną w okresie, kiedy tereny podwarszawskie stały się przystanią dla mieszkańców stolicy: powstańców, ukrywających się Żydów i uciekinierów z pruszkowskiego Dulagu 121. Akcja i bohaterowie dramatu stanowią wierne odzwierciedlenie ówczesnych mieszkańców miasteczka, ich dyskusji, dylematów i wyborów.
reżyseria: Joanna Cichoń, obsada: 30 osobowy zespół aktorów profesjonalnych i amatorów

7 września – niedziela, godz. 9.30
Teren Millenium Logistic Parks, Pruszków, ul. 3 Maja 8; Muzeum Dulag 121

UROCZYSTOŚCI OFICJALNE

godz. 9.30 – Marsz Pamięci.
Rekonstrukcja (inscenizacja) wejścia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121. Wcielając się w role kobiet, mężczyzn, dzieci, osób starszych wychodzących z walczącej stolicy, chcemy oddać hołd tym, których los tak tragicznie doświadczył. W trakcie Marszu będziemy wspominać członków naszych rodzin, przyjaciół, znane osoby ze świata kultury i nauki, jak również nieznane z nazwiska osoby, które przeszły przez obóz. Wejdziemy do obozu tak, jak oni – od dawnego przejazdu kolejowego przy ul. 3 Maja, przez dawną Bramę Główną, do hali numer 5, pod Pomnik „Tędy przeszła Warszawa”.

godz. 10.00 – Msza święta w intencji byłych więźniów Dulag 121 i osób pomagających wypędzonym warszawiakom, celebrowana przez kardynała Kazimierza Nycza Metropolitę Warszawskiego

godz. 11.00 – Okolicznościowe wystąpienia

godz. 11.30 – Apel pamięci i zapalenie imiennych Zniczy Pamięci

godz. 11.45 – Uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”

godz. 12.00 – Koncert „Wolni niepokonani”w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Teresy Gręziak, scenariusz i reżyseria widowiska Maciej Gąsiorek.

godz. 13.15 – Otwarcie wystawy „Zanim przybyli do Dulagu – 63 dni Powstania”
Wystawa przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Dulag 121

Ponadto:
„Kobiety w Powstaniu Warszawskim” – plenerowa prezentacja wystawy.
„Pojazdy powstańczej Warszawy” – prezentacja w budynku Muzeum Dulag 121 filmu dokumentalnego wg scenariusza Jana Tarczyńskiego. Film pokazuje różnego typu pojazdy (motocykle, samochody, czołgi i pojazdy pancerne) używane przez Armię Krajową w czasie Powstania Warszawskiego. Pojazdy te były zdobyte przez powstańców albo przez nich przygotowane przed wybuchem powstania.
Występ Kapeli „Kapsell” – piosenki okupowanej i powstańczej Warszawy towarzyszyć będą zwiedzaniu wystaw.
Grochówka

28 września – niedziela, godz. 12.00
Sala parafialna kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, Pruszków, ul. 3 Maja 124

Salon Poezji przygotowywany przez Stowarzyszenie K40
Gwiazdą salonu będzie znana aktorka Krystyna Tkacz, która przeczyta wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a pieśni powstańcze śpiewać będą Karolina Skrzyńska i Julia Konarska.

PAŹDZIERNIK

8 – 9 października – środa, czwartek
Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Pruszkowie ul. Drzymały 30, 4 piętro

Konferencja popularno-naukowa „Ocalić wypędzonych. Pomoc mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości więźniom obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121. Sierpień 1944-styczeń 1945”. W konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele świata nauki, historycy zainteresowani tematem II wojny światowej, prześladowaniem narodu polskiego, przedstawiciele organizacji społecznych, fundacji, stowarzyszeń historycznych, przedstawiciele organizacji kombatanckich, politycy parlamentarzyści i radni, przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele środowiska muzealników, media zajmujące się tematyką historyczną.

Ponadto w październiku:
Spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim w ramach cyklu „Karty historii”

„Zejść na ziemię” pokaz filmu dokumentalnego Michała Nakendy – Trepki. Projekcja
z udziałem autora. Wyjątkowość tego filmu polega na tym, że prezentuje relacje nie tylko ówczesnych powstańców i cywilnych mieszkańców miasta, ale także żołnierzy Wehrmachtu, którzy na początku sierpnia 1944 roku, jako młodzi chłopcy zostali wysłani do Warszawy. Opowieściom o przeżytym koszmarze towarzyszą wyjątkowe materiały archiwalne, w tym niemieckie zdjęcia lotnicze okupowanej polskiej stolicy, odnalezione w National Archives
w Waszyngtonie, a także propagandowe kroniki filmowe Generalnego Gubernatorstwa.

Muzeum Dulag 121 realizuje także projekty w ramach programów dofinansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego włączone do programu obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, są to:

„Laboratorium działań parateatralnych – Pruszków”
Projekt jest interdyscyplinarnym zadaniem wykorzystującym sztukę parateatralną – performance w edukacji historycznej i upamiętnieniu funkcjonowania obozu Durchgangslager (Dulag) 121 w Pruszkowie. Zakłada przeprowadzenie warsztatów teatralnych dla młodzieży ponadgimnazjalnej ze szkół pruszkowskich i zrealizowanie spektaklu performance w przestrzeni miejskiej podejmującego temat obozu. Istotą projektu jest włączenie uczniów w obchody rocznicowe, co pozwoli na wypracowanie atrakcyjnej dla młodzieży formy upamiętniania lokalnej historii. Uliczny performance planowany jest na sobotę, 25 października.

„Ścieżki historii – konkurs gimnazjalny”
Projekt edukacyjny skierowany w głównej mierze do młodzieży gimnazjalnej uczącej się w szkołach na terenie Powiatu Pruszkowskiego. Jest oryginalną propozycją obejmującą edukację historyczną, upowszechnianie lokalnego dziedzictwa kulturowego i kształtowanie aktywnej postawy przywiązania do „małej ojczyzny”. Efektem projektu będzie bezpłatna publikacja udostępniona na zasadach Creative Commons zawierająca przygotowane przez uczestników ścieżki zadań oraz informacje historyczne o miejscowościach powiatu. Będzie to atrakcyjne narzędzie edukacyjne do wykorzystania przez szkoły oraz inne zainteresowane osoby i zarazem młodzieżowy przewodnik po historii Powiatu Pruszkowskiego. Książki będą dystrybuowane w listopadzie.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst