Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Dziesiąte Dożynki Powiatowe

Samorząd

Starosta Elżbieta Smolińska serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców Powiatu Pruszkowskiego, 31 sierpnia na wspólną celebrację, jednego z najpiękniejszych polskich świąt. Powiatowe święto plonów odbędzie się, jak co roku, w ostatnią niedzielę wakacji, na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego (MOS), przy ul. Gomulińskiego 4 w Pruszkowie.

Główną atrakcją tegorocznych dożynek będzie występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz koncert Roberta Janowskiego, znanego prezentera telewizyjnej „Jedynki”, który zaprezentuje uwielbiane przez wszystkich przeboje muzyki polskiej i zagranicznej.

Msza Święta, Korowód Dożynkowy

Uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00 mszą świętą dziękczynną za tegoroczne zbiory, w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Pruszkowie, przy ul. Helenowskiej 3, podczas której poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, a starostowie dożynek i delegacje z terenu powiatu złożą dary z tegorocznych plonów. Po mszy barwnym korowodem, ulicami: Helenowską, Plantową, Powstańców i Gomulińskiego przemaszerują rolnicy, samorządowcy z terenu naszego powiatu, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście. Tegoroczny korowód poprowadzi Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna. Za nią pojadą zabytkowe bryczki i wozy zaprzężone we wspaniałe konie ze stajni Patataj z Kań Helenowskich. Po przybyciu uczestników korowodu na teren stadionu MOS odbędzie się tradycyjna ceremonia poświęcenia i dzielenia chleba.

Koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna

Część artystyczną rozpocznie koncert Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna, którą poprowadzi jej założyciel i dyrygent Mirosław Chilmanowicz. Zespół powstał w 1998 r. i pełni ważną rolę w propagowaniu kultury muzycznej wśród naszej społeczności. Dobrze znany jest w Polsce, a także poza granicami kraju m.in. we Włoszech, Niemczech, Grecji, Bułgarii, Czechach, na Malcie i na Ukrainie, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Malezji czy Singapurze. Zespół uważany jest za jedną z najlepszych orkiestr dętych w Polsce i Europie, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane podczas festiwali i konkursów, w których brał udział. Muzycy występują zarówno w salach koncertowych, jak i w dynamicznych pokazach musztry paradnej. Wszędzie spotyka się z dużym entuzjazmem publiczności i uznaniem jurorów.

Nie ma wątpliwości, że w trakcie dożynek, zespół pod batutą maestro Chilmanowicza po raz kolejny zaprezentuje brawurowe wykonania wielu znanych przez nas wszystkich utworów muzyki ludowej czy filmowej.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

W programie tegorocznych dożynek nie zabraknie tradycyjnego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wręczenie dyplomów i podziękowań Starosty Pruszkowskiego dla rolników z terenu naszego powiatu zaplanowano na godz. 16.00. Tak jak w poprzednim roku zachęcamy mieszkańców do głosowania na najpiękniejszy Wieniec Publiczności.

Występy młodych talentów z terenu Powiatu Pruszkowskiego

Po konkursie wieńców około godz. 16.20 wiele emocji i wspaniałych doznań artystycznych wzbudzą na pewno występy utalentowanych mieszkańców z terenu Powiatu Pruszkowskiego. Każda z gmin przedstawi swojego reprezentanta. Występy młodych talentów przewidziane są także o godz. 18.45.

Koncert Zespołu „Mazowsze”

O 17.00 mieszkańcy powiatu będą mieli okazję uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu artystycznym przygotowanym przez niekwestionowaną gwiazdę polskiej sceny muzycznej- Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, na którego koncerty zawsze przybywają niezliczone rzesze wiernych fanów. Zespół wystąpi jak zwykle w barwnych i różnorodnych, ludowych strojach z prawie wszystkich regionów Polski. Muzycy i tancerze wykonają specjalnie przygotowany na dożynki program składający się z tradycyjnych, polskich tańców, takich jak polonez, krakowiak, mazur czy kujawiak, a chór zaśpiewa przepiękne pieśni ludowe. Na pewno usłyszymy „Cyt,cyt” i „Furmana”.

Występ artystów ludowych z Azerbejdżanu

O godz. 18.15 czeka mieszkańców kolejna niespodzianka muzyczna – występ artystów ludowych z Azerbejdżanu. Muzycy zaprezentują mieszkańcom powiatu muzykę mugam, która wykorzystuje elementy melodii ludowych oraz pieśni bardów, rytmy i techniki performance’u. Ten niezwykle kunsztowny gatunek muzyczny wykonywany jest przez śpiewaka lub śpiewaczkę, występujących przy akompaniamencie muzyków grających na tradycyjnych instrumentach, takich jak: tar (11-strunowa lutnia o długiej szyjce), kemancza (4-strunowe szpiczaste skrzypce) i def (rodzaj dużego tamburyna). W przypadku mugam nie ma jednej określonej formy transkrypcji, różnorodne wersje są przekazywane przez mistrzów, którzy osobiście uczą studentów sztuki improwizacji, by zagwarantować wirtuozerię i różnorodność artystycznej ekspresji. Warto podkreślić, że w roku 2003, UNESCO wpisało azerbejdżańskie mugam na listę „Arcydzieła ustnego i duchowego dziedzictwa wszechświata” i tym samym potwierdziło niepowtarzalność artystyczną i wartość, którą niesie dla kultury światowej.

Atrakcje dla dzieci

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, w tym konkursów, zawodów sportowych, malowania buzi, skakania na trampolinie i dmuchanych zabawkach. Na jubileuszowe dożynki policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie szykują szereg niespodzianek. Dzieci będą miały okazję zobaczyć z bliska sprzęt policyjny i strażacki przeznaczony do drogowych akcji ratowniczych, odkryć tajemnicę pobierania odcisków linii papilarnych, zaprzyjaźnić się z policyjną maskotką, czy też przygotować się do egzaminu na kartę rowerową w Miasteczku Ruchu Drogowego. Wielką atrakcją w tym roku, będzie prezentacja zabytkowych wozów i sprzętu strażackiego. Natomiast młodzi członkowie Klubu UKS KATA Pruszków przygotowali specjalnie na dożynki pokaz judo.

Gwiazda Wieczoru

O godz. 19.30. wystąpi Robert Janowski znany i lubiany prezenter telewizyjnej „Jedynki” o nieprzeciętnym talencie wokalnym, który wraz z zespołem zaprezentuje znane przez wszystkich przeboje polskie i zagraniczne. Całość poprowadzą znani prezenterzy: Paweł Pawelec z radia Eska oraz Ryszard Rembiszewski.

Miasteczko Organizacji Pozarządowych

Jak w latach ubiegłych Mieszkańcy będą mieli możliwość poznania szerokiego wachlarza działań społecznych podejmowanych przez organizacje pozarządowe. W Miasteczku Organizacji Pozarządowych będzie można zobaczyć i nabyć prace artystyczne członków stowarzyszeń oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jak zwykle miasteczko będzie rozbrzmiewało muzyką i śpiewem młodzieży i seniorów. Natomiast pracownicy jednostek organizacyjnych powiatu chcą ten dzień wykorzystać do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami. Porady Powiatowego Rzecznika Konsumenta, pracowników z Powiatowego Urzędu Pracy, czy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pozwolą na uzyskanie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących istotnych, życiowych spraw.

Stoiska

W trakcie dożynek, na terenie MOS, będzie można posmakować specjałów tradycyjnej kuchni ludowej, wiejskich serów, pieczywa, ciastek oraz strażackiej grochówki, czy też zakupić wyroby rękodzieła ludowego bezpośrednio od artystów z terenu całego Powiatu Pruszkowskiego. Będzie można skorzystać z porad dietetyka, wizażysty i kosmetyczki, poćwiczyć walenie w bębny, czy też potrenować zumbę.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, czas spędzony na dożynkach powiatowych będzie na pewno czasem dobrej zabawy, relaksu i odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst