Witamy na stronie Powiat Pruszkowski   Nacisnij aby odsłuchać zaznaczony tekst. Witamy na stronie Powiat Pruszkowski

Wizyta Ambasadora Republiki Azerbejdżanu w Powiecie Pruszkowskim

Samorząd

W piątek, 16 maja na zaproszenie Starosty Elżbiety Smolińskiej przybył z całodzienną wizytą do Powiatu Pruszkowskiego dr Hasan Aziz Hasanov Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Azerbejdżanu w Polsce, były premier i współtwórca niezależności tego państwa.

W godzinach przedpołudniowych Gość zapoznał się z funkcjonowaniem powiatu, jako jednostki samorządu terytorialnego oraz zasadami jego finansowania. Gość zadawał wiele pytań dotyczących m.in. poziomu bezrobocia w Powiecie, systemu kształcenia dzieci i młodzieży czy zasad funkcjonowania opieki społecznej, na które odpowiadali uczestniczący w spotkaniu: Agnieszka Kuźmińska Wicestarosta Pruszkowski, Hanna Kuran Członkiem Zarządu Powiatu, Urszula Wojciechowska Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego, Lechosław Dowgwiłłowicz-Nowicki Radny Powiatu Pruszkowskiego, Jerzy Sierak Sekretarz i Bronisława Sokołowska Skarbnik Powiatu. Rozmawiano m.in. o poziomie bezrobocia w Powiecie, systemie kształcenia dzieci i młodzieży, czy zasadach funkcjonowania opieki społecznej.

Z punktu widzenia rozwoju aktywności międzynarodowej Powiatu Pruszkowskiego bardzo ważnym wątkiem było omówienie możliwości nawiązania bliższych kontaktów kulturalnych, gospodarczych, oraz wymiany młodzieży szkolnej między Powiatem Pruszkowskim, a regionem Hazar w Azerbejdżanie.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie Ambasadora Hasana Aziza Hasanowa z młodzieżą i kadrą pedagogiczną Liceum im. Adama Mickiewicza w Piastowie, którzy w wersji filmowej zaprezentowali długoletnią historię szkoły i jej patrona. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziły zaprezentowane przez Gościa związki Polski i Azerbejdżanu oraz udział znakomitych polskich architektów (Józefa Płoszko, Kazimierza Skórewicza, Józefa Gosławskiego, Eugeniusz Skibińskiego) w projektowaniu obiektów, które służą do dziś, stanowiąc perełki architektoniczne tego kraju. Na zakończenie Ambasador podziękował uczniom za wspaniałe i ciepłe przyjęcie i wpisał się wspólnie z Panią Starostą do kroniki szkolnej. Ważnym elementem wizyty było spotkanie w firmie Blachy Pruszyński, której Prezes Krzysztof Pruszyński od wielu lat utrzymuje kontakty handlowe z Azerbejdżanem. Przygotowanie specjalnie na tę okazję prezentacja multimedialna oraz zwiedzanie zakładu przybliżyły Ambasadorowi specyfikę produkcji oraz możliwości rozwoju przedsiębiorstwa.

W godzinach wczesnowieczornych dr Hasan Aziz Hasanov spotkał się z mieszkańcami Powiatu Pruszkowskiego. Młodzieżowy Dom Kultury w Pałacyku Sokoła wypełniony był do ostatniego miejsca. Wieczór rozpoczął się projekcją filmu promocyjnego o Azerbejdżanie, następnie Pan Ambasador opowiedział o ścisłych związkach, jakie łączą nasze kraje oraz wspomniał o Polonii. Nawiązując do niedawnej kanonizacji Jana Pawła opowiedział o wizycie Ojca Świętego w Azerbejdżanie. Gość podkreślał, że jego kraj jest stabilny politycznie, posiada ogromne sukcesy gospodarcze, oraz jest miejscem wyjątkowym w którym przeplata się wiele kultur i religii funkcjonując obok siebie w zrozumieniu i spokoju. Jak zapewnił Ambasador odwiedzenie Azerbejdżanu dla każdego będzie niezapomnianym, pozytywnym przeżyciem.

W części artystycznej Susan Mijangos Lopez wykonała azerbejdżańskie arie operowe. Ta meksykańska śpiewaczka, pianistka i wiolonczelistka ukończyła Conservatory National of Music w Meksyku na wydziale wokalno-aktorskim z wielką pasją i kunsztem muzycznym zaprezentowała swój występ.

Miłym akcentem spotkania i wizyty było przekazanie przez Ambasadora Staroście Elżbiecie Smolińskiej medalu upamiętniającego 540 rocznicę nawiązania i 20 rocznicę odnowienia stosunków Polsko-Azerbejdżańskich. Pani Starosta w podziękowaniu i na pamiątkę pobytu w naszym Powiecie wręczyła Gościowi okolicznościowy medal związany z przypadającą w tym roku 15. rocznicą istnienia Powiatu Pruszkowskiego oraz zaproszenie od legendarnego, działającego od ponad 65 lat, Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który ma siedzibę na terenie Powiatu Pruszkowskiego, na koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II.

Na koniec tego miłego wieczoru mieszkańcy spróbowali dolmy, baklawy oraz soku z granatów – specjałów kuchni azerbejdżańskiej.

Skip to content Naciśnij aby wysłuchać zaznaczony tekst